SCM Gloria Buzău învinsă pe teren propriu de HC Dunărea Brăila

HC Dunărea Brăila a câștigat meciul din deplasare cu SCM Gloria Buzău, din etapa cu numărul 24 a Ligii Florilor la handbal feminin. Handbalistele pregătite de Costică Buceschi s-au impus, scor 19-21 (8-13), după un meci în care ambele echipe au avut o evoluție sub așteptări, cu multe erori și multe ratări, iar diferența a fost făcute și de paradele portarilor.

Brăila a marcat primele două goluri ale meciului prin Liscevic, iar gazdele au înscris prima dată în minutul 5, prin Petrovic. În minutul 13 brăila s-a distanțat prima dată șa trei goluri, scor 3-6, în timp ce trupa lui Dan Anca a marcat al patrulea gol abia în minutul 14, după 6 minute în care nu a reuțit să o învingă pe Șerban. În minutul 17 Liscevic a marcat de la 7 metri pentru 4-8, apoi Ilyina a înscris pentru Buzău. Liscevic și Gonzalez au înscris următoarele două goluri și diferența s-a mărit la 5 goluri, 5-10 în minutul 19, iar până la pauză ambele echipe au mai marcat câte trei goluri și la pauză scorul a fost 8-13, după un joc bun în apărare al echipei lui Buceschi, dar nu atât de productiv în atac.

Dunărea Brăila a marcat primul gol din repriza a doua după 30 de secunde. Buzăul a marcat apoi două goluri, prin Blazevic și Burlachenco. Gonzalez a marcat ân minutul 35 pentru 10-15. În minutul 38 Quintino a marcat pentru 11-16, apoi următorul gol al Brăilei a fost înscris de Liscevic abia în minutul 46. după ce Buzăul marcase de două ori. În minutul 51 Gloria s-a apropiat la două goluri, scor 16-18, dar nu a reușit să se apropie mai mult, astfel că până la finalul meciului diferența de scor de pe tabelă s-a menținut la 2-3 goluri în favoarea trupei de la Brăila.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Blazevic – 5 goluri, Burlachenco -3, Ilyina -3, Zamfirescu -2, Keita -2, Moroianu -2, Petrovic -1, Czeczi -1.  În poartă, Batinovic a avut 6 intervenții reușite. Au mai jucat: Nenezic, Kelemen – Prkacin, Stoleru.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Liscevic – 9 goluri, Gonzalez -5, Gomes da Rocha -2, Quintino -2, Balog -1, Kanaval -1, Schmeltzer -1. În poartă Șerban a avut 11 intervenții, iar Pessoa a avut două intervenții. Au mai jucat: lavko, Sazdovska.

După etapa a 24-a HC Dunărea a trecut pe locul 4, cu 49 de puncte, la egalitate cu SCM Gloria Buzău, care a coborât pe locul 5, brăilencele având și avantajul golaverajului, dar și al meciurilor directe. În etapa viitoare, HC Dunărea Brăila va juca pe teren propriu cu Rapid București, luni 15 mai, de la ora 17.30, iar SCM Gloria Buzău va juca duminică, 14 mai, în deplasare, la Dacia Mioveni.