Sporting Liești a întrerupt seria a 4 victorii consecutive a celor de la Viitorul Ianca

Sâmbătă după amiază, pe stadionul din Liești, s-a jucat meciul din etapa a II-a din play-out din seria a II-a a Ligii a 3-a, între Sporting Liești și Viitorul Ianca. După o serie de patru victorii consecutive, Viitorul Ianca a fost învinsă de echipa din Liești, care a avut un start al sezonului de primăvară foarte slab care i-a scos din zona play-off. Sporting s-a impus cu 4-1 (1-0).

În minutul 10 gazdele au avut o primă ocazie de a marca, dar portarul Mihai a respins un șut din colțul careului expediat de Mihu, iar în minutul 12 portarul Viitorului a intervenit foarte bine și a respins în față șutul lui Iordache, mingea ajungând la 17 metri la Mihu, care a șutat puțin peste poartă, după ce mingea a șters transversala. Sporting Liești a deschis scorul în minutul 29. Iancu a primit o pasă în diagonală de la Năstase, în partea dreaptă, l-a driblat pe Băluță și a centrat în fața porții, iar Adrian Grigoraș, nemarcat la 6 metri, a trimis cu latul în poarta apărată de Alin Mihai.  Gazdele au continuat să fie la cârma jocului, dar fără să mai reușească să înscrie și scorul la pauză a rămas 1-0.

În minutul 53 Mihu a luat o minge din propria jumătate de teren și a ajuns până la 26 de metri de poarta oaspeților, unde a fost faultat de Preda. Lovitura liberă a fost executată de Gicu Iordache, peste zid, lângî bara din dreapta portarului Alin Mihai, 2-0 din minutul 54. În minutul 56, după un corner de pe dreapta bătut de Necoară, gazdele au respins și au declanșat un contraatac, mingea a ajuns la Grigoraș care a trimis în poartă de la 10 metri, dar a fost semnalizat în poziție afară din joc și golul nu a fost validat. Tot gazdele au fost cele care au controlat jocul până înminutul 65, când după un aut de pe partrea stângă, Băluță a aruncat și mingea a ajuns în colțul careului de 16 metri la Marius Dima, iar șutul acestuia, pe jos, la colțul scurt, l-a păcălit pe portarul Brăneț, care nu a reșit să rețină și a scăpat mingea în poartă, 2-1.

În minutul 74, portarul Mihai a ieșit din cadrul porții cu mingea la picior dar a degajat greșit și mingea a ajuns la Alexandru Stan, care a șutat din lateral dreapta, pe lângă poarta goală.

În minutul 77, după o degajare a portarului Brăneț, mingera a juns la Bîrlădeanu, care a aintrat în careu și a centrat la 6 metri pentru Alexandru Stan, iar acesta a trimis în poartă, 3-1. Ianca a acuzat un fault la centrușl terenului asupra lui Chihaia.

În minutul 90+1  Iancu a făcut o cursă pe dreapta, a centrat în fața porții, Iordache a deviat cu călcâiul până la Alexandru Stan, care a marcat de lângă Dan Popa, 4-1.

În minutul 90+4 Viitorul Ianca putea să mai reducă din handicap, la un corner executat de Dima de pe partea Dreaptă, dar lovitura cu capul a lui Alin Radu a fost respinsă de portarul Brăneț.

Sporting Liești: A. Brăneț – Bucevschi, Voicu, Maftei, Năstase, Munchiu, Mihu, Stan, Iancu, Al. Grigoraș, G. Iordache. În minutul 71 au intrat Sevastain, Chiriac și Bîrlădeanu, din minutul 79 a intrat Stelian Cucu, iar în minutul 90+1 a intrat și Ieremie.

Viitorul Ianca: A. Mihai – D. Popa, G. Preda, Ad. Postolea (min. 42 C. Necoară), R. Băluță – A. Radu, M. Dima, G. Chihaia, C. Ciucureanu (min. 82 Gorgovan) – M. Coman, L. Iorga (min. 23 R. Cristea).

Sporting Liești este pe primul loc în grupa de play-off a Ligii a 3-a, seria a II-a, cu 34 de puncte, iar Viitorul Ianca este pe locul 2, cu 31 de puncte.

În etapa următoare, Sporting Liești va juca în deplasare la CSM Rm. Sărat, iar viitorul Ianca va primi vizita celor de la Sportul Chiscani.