Sporting Liești a scăpat de golaverajul negativ după victoria cu 4-0 în meciul cu Dacia Unirea Brăila

Sâmbătă după amiază, pe stadionul din Liești, Sporting Liești, pregătită de prof, Cătălin Savu, a câștigat cu 4-0 (2-0) meciul cu Dacia Unirea Brăila. În urma acestui rezultat, Sporting Liești se menține la 5 puncte de locurile de play-off, iar Dacia Unirea Brăila rămâne pe ultimul loc, cu un singur punct în 12 etape.

Gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 14. Alexandru Stan a primit o pasă în adâncime, peste apărarea Brăilei și a rămas singur cu portarul Toma, reușind să înscrie pentru 1-0. În minutul 19 Marc Timoela a pasat direct în picioarele unui adversar, la centrul terenului,  iar acesta i-a pasat printre fundașii brăileni lui Viorel Costea, care a rămas singur cu portarul și a marcat, 2-0.

În minutul 67 gazdele s-au distanțat la 3-0. La o pasă în diagonala din dreapta, Munchiu a preluat și a pasat în fata porții, în 6 metri, de unde Costea, singur cu portarul a înscris. În minutul 82, pe fondul unor greșeli în lanț ale fundașilor brăileni, mingea a ajuns la Andrei Călin, care, din 10 metri, a șutat la colțul lung și a înscris.

Sporting Liești: Brăneț – Ștefănescu, Maftei, Cucu, Sevastian, Munchiu, Chiriac, Mohorîță, Stan, Mihu, Costea. Au mai jucat: Grigoraș, Călin, Angheluță, Hodorogea, Vădeanu.

Dacia Unirea Brăila: Toma – Sava, Ene, Bădilaș, Simion, Răileanu, Timoela, Robu, Boroșu, Vartolomei, Duțu. Au mai jucat: Buhăescu, Balaban, Ghiță, Leu, Stepanenco.

În etapa a 13-a, Sporting Liești va juca tot pe eren propriu, cu CSM Focșani, iar Dacia Unirea va primi vizita celor de la Voința Limpeziș.