Sportul Chiscani a pierdut la limită meciul din deplasare cu Dinamo Bacău

Sportul Chiscani a fost la doar câteva minute de obținerea primului punct în acest sezon de Liga a 3-a, în deplasarea de la Dinamo Bacău. Pe un teren foarte prost și un vânt deranjant, Dinamo Bacău s-a impus cu 1-0 (0-0) grație unui gol marcat în minutul 86.

Sportul Chiscani, cu Daniel Pleșa pe banca tehnică, a început bine meciul și a avut o ocazie de gol prin Mohorâță în minutul 8. Apoi băcăuanii au avut o bară la o fază fixă, acestea fiind principalele situațiid e gol din prima repriză. În repriza a doua Dinamo Bacău a dominat jocul, dar și Sportul chiscani a avut două ocazii de a deschide scorul. În minutul 60 Chiriac a rămas singur cu portarul gazdelor, dar nu a reușit să trimită în poartă, iar în minutul 77 șutul lui Stroe a nimerit bara.

Dinamo Bacău a reușit să înscrie în minutul 86, la o centrare în careu și o reluare din semifoarfecă a lui Sergiu Matei-Ţurcanu, la o neatenție a fundașilor celor de la Chiscani.

În minutul 90 Sportul chiscani a cerut penalty la chiriac, dar arbitrul a lăsat jocul să continue și astfel Dinamo Bacău a câștigat cu 1-0.

”Din păcate am pierdut nemeritat. Rezultatul echitabil era un meci egal, din punctul meu de vedere. Ne dorim cu toții să spargem cât mai repede gheața și să facem primele puncte” a declarat antrenorul Daniel Pleșa după meciul cu Dinamo Bacău.

În acest meci pentru Sportul Chiscani au jucat: Olaru – Iancu, Sloată, S. Sima. F. Tarozzi – Mohorâță (min. 73 Moise), Scarlat, Iacob, Petrescu (min. 46 Chiriac) – Potor (min. 73 Stroe), Izvoranu. Antrenor: Daniel Pleșa.

În etapa următoare, penultima a sezonului regulat, Sportul Chiscani va juca tot în deplasare, la Aerostar Bacău.

Sursa: Realitatea de Braila