Sportul Chiscani învinsă la limită de Unirea Slobozia

Marți după amiază, de la ora 17.00, stadionul din Chiscani a fost gazda meciului din etapa a 22-a între Sportul Chiscani și AFC Unirea 04 Slobozia. Echipa din Slobozia s-a impus cu 1-0, după un meci în care au ratat cât pentru 3 meciuri, iar pe final au tras de timp pentru a conserva rezultatul.

După 10 minute de joc de așteptare oaspeții au avut prima mare ocazie de gol. Bălan a scăpat pe partea stângă și a intrat în careu de unde a șutat spre poartă. Strechie a respins șutul în față și mingea a ajuns la Șerban, care de la 10 metri, cu poarta goală, a șutat mult peste poartă. Peste două minute rolurile s-au schimbat, Șerban a centrat și Bălan a reluat cu capul din 6 metri peste poartă.

În minutul 15 Alin Radu a pasat în dreapta pentru Negru, care a intrat în unghi și centrarea s-a a trecut peste poartă. Peste 4 minute Iordache a șutat de la circa 22 de metri peste poarta oaspeților.

Oaspeții au revenit în atac și în minutul 24 Năstase a trimis din 8 metri peste poarta lui Strechie. Peste două minute a fost rândul gazdelor să rateze șansa de a deschide scorul. Honea a centrat în careu, dar Alin Radu a reluat cu capul peste poartă. În minutul 30 același Honea a executat un corner de pe partea dreaptă, iar Alin Radu a trimis cu capul peste poartă. Un minut mai târziu Teodorescu a executat o lovitură liberă de la 25 de metri lateral dreapta, direct pe poartă, dar mingea s-a dus în plasa laterală.

În minutul 33 Șerban a pătruns spre poarta gazdelor și i-a pasat la marginea careului lui Teodorescu, care singur cu portarul a șutat peste poartă. În minutul 39 Iordache a trimis cu capul de la 8 metri lateral dreapta, pe coțul lung, dar portarul Dobre a reținut. Contrar așteptărilor la pauză scorul a rămas egal, 0-0.

Oaspeții au început în forță repriza a doua și în chiar primul minut și-au trecut în cont o nouă ratare. Teodorescu a centrat și Năstase a reluat cu capul peste poartă. În minutul 55 Bălan a scăpat singur cu portarul și din 14 metri a trimis pe colțul lung, milimetric pe lângă poartă. Cinci minute mai târziu Răduca a centrat și Năstase a trimis cu capul însă Strechie a reținut. În minutul 61 Alin Radu a șutat de la 10 metri lateral stânga pe lângă colțul lung.

În minutul 62 Răduca a trimis o pasă în față pentru Mihai Adăscăliței, care a pătruns printre fundașii centrali ai gazdelor și de la 14 metri a trimis pe lângă portarul Strechie, 0-1.

În minutul următor gazdele au ripostat și Honea a șutat de la distanță, dar portarul Dobre a respisn în corner de lângă vinclu. În minutul 67 Răduca a centrat în careu, Bălan a retrimis în centru Adăscăliței a reluat din 8 metri însă Strechie a respins de sub transversală.

În minutul 78 Răduca a centrat în careu și Năstase a trimis spre poartă, dar Strechie a scos cu piciorul.

În minutul 80 s-a înregistrat cea mai frumoasă fază a meciului, cu două ratări, câte una la fiecare poartă. Mai întâi Honea a executat un corner de pe dreapta și Alin Radu din 7 metri a reluat cu capul în transversală. Oaspeții au pornit pe contraatac, Răduca a pătruns în careu și a centrat în fața porții pentru Năsatase, care din 10 metri a șutat peste poartă. Oaspeții au mai avut câteva centrări în careu, dar Strechie a fost eroul meciului și a respins tot ce a fost pe poartă.

Sportul Chiscani. Strechie – M. Pascu, G. Preda, C. Dobrin, V. Mihai – M. Iordache, G. Chihaia, Cl. Zaharia (min. 69 R. Enache), G. Honea – Al. Negru (min. 59 M. Munteanu), A. Radu. Antrenor: Adrian Baldovin

AFC Unirea 04 Slobozia: Dobre – Ene, Ibrian, Suciu, Gherasim – Răduca, Teodorescu (min. 90+2 Comșa), Adăscăliței (min. 77 Lemnaru), Bălan (min. 81 Milotin) – Năsatse, Șerban (min. 54 Chebac).

Sportul Chiscani a rămas pe locul 13, cu 19 puncte, iar etapa viitoare va juca în deplasare, vineri, 12 aprilie, de la ora 17.00, la Înainte Modelu.