Dunărea este în scădere la Brăila, dar peste cota de inundație
17 iun. 2019, 15:15
Actualizat: 17 iun. 2019, 15:15

IMG_5340
Articol scris de Scris de Boală Cristian
În această dimineață, cotele apelor Dunării la Brăila sunt în scădere față de ziua precedentă cu 4 centimetri.
Luni dimineață, cotele fluviului Dunărea în zona Brăila au atins 622 cm, cu 12 cm peste cota de inundații, care este de 610 cm, dar cu 4 cm mai mică față de ieri. Debitul Dunării în zona Brăila este de 12.720 mc/s.Nu sunt zone afectate, infiltrații pe sub corpul digului braț Măcin și Valciu, iar în Insula Mare a Brăilei au fost neutralizate 5 grifoane. Se monitorizează permanent cursul fluviului si construcțiile hidrotehnice cu rol de apărare împotriva inundațiilor (diguri).Conform INHGA cotele vor fi în scădere, pentru ziua de mâine, 18.06.2019, prognozându-se o cotă de 617 cm.
Citește și:
- 10:24 - Ministrul Justiției, despre numirea șefilor parchetelor de către Nicușor Dan: „La capătul acestui drum nu sunt mize personale, nume sau orgolii”
- 09:53 - Cum va fi vremea de Paște? Prognoză specială de la meteorologul ANM Radu Ilea
- 09:34 - Membrii CNA, convocați de Mihail Neamțu în urma retragerii licenței Realitatea Plus
- 21:47 - Tensiuni fără precedent: Trump discută retragerea din NATO și acuză Alianța că „a întors spatele americanilor”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News











