GUVERNUL RENUNȚĂ LA PLAFONAREA PREȚURILOR LA ALIMENTE DE LA 1 OCTOMBRIE

GUVERNUL RENUNȚĂ LA PLAFONAREA PREȚURILOR LA ALIMENTE DE LA 1 OCTOMBRIE
Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază nu va mai fi prelungită după 30 septembrie, au declarat surse guvernamentale pentru Digi24.ro.
Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază nu va mai fi prelungită după 30 septembrie, au declarat surse guvernamentale pentru Digi24.ro. Măsura, introdusă în august 2023 pentru a tempera creșterea prețurilor, expiră la finalul acestei luni.
Ultima prelungire a fost decisă în iulie 2025, pentru trei luni, până la 30 septembrie. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, explica atunci că plafonarea a fost menită să protejeze puterea de cumpărare a românilor cu venituri mici și medii.
Lista produselor vizate de această măsură include lapte, brânză, iaurt, făină, mălai, ouă, ulei, carne de pui și porc, legume, fructe, cartofi, zahăr, smântână, unt și magiun.
Plafonarea a fost aplicată inițial la 14 grupe de produse, dar ulterior lista a fost extinsă. Guvernul a decis prelungirea la sfârșitul lui 2024 până la 30 iunie 2025, iar ulterior încă trei luni, până la 30 septembrie.
Din octombrie, comercianții nu vor mai fi obligați să respecte limitele de adaos impuse prin această schemă, ceea ce înseamnă că prețurile la alimentele de bază vor fi din nou stabilite liber pe piață.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:42 - Primul weekend cu temperaturi de vară din acest an. Noile date de la ANM-VIDEO
- 08:07 - Alertă maximă în România. Fragmente de dronă căzute în Galaţi. Pericol de explozie, mai mulți oameni evacuați FOTO/VIDEO
- 22:01 - Criză la pompe: stații fără motorină după ieftiniri record, apoi scumpiri bruște de până la 50 de bani pe litru
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News














