Actualitate· 2 min citire

Polițiștii rutieri din cadrul IPJ Buzău au reţinut 24 de permise de conducere

21 feb. 2023, 19:53
Actualizat: 21 feb. 2023, 19:53
Polițiștii rutieri din cadrul IPJ Buzău au reţinut 24 de permise de conducere

Polițiștii rutieri din cadrul IPJ Buzău au reţinut 24 de permise de conducere

Articol scris de Realitatea de Braila

36 de șoferi sancționați pentru că nu au purtat centura de siguranţă

În ziua de 20 februarie a.c, poliţiştii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău au continuat activităţile de combatere a indisciplinei în trafic, au aplicat 242 de sancţiuni contravenţionale și au reţinut 24 de permise de conducere ca urmare a neregulilor constatate în trafic.

Poliţiştii au acționat şi pentru prevenirea şi combaterea vitezei excesive, aparatele radar amplasate înregistrând 48 de autovehicule ce se deplasau cu viteze mai mari decât limitele maxime admise, iar împotriva a 7 conducători auto s-a luat, pe lângă sancţiunea contravenţională, şi măsura complementară a reţinerii permisului de conducere pentru următoarele 90 de zile, respectiv 120 de zile.

Alte sancţiuni au fost aplicate şoferilor care nu au purtat centura de siguranţă (36), pentru defecțiuni tehnice ale autovehiculelor (8), dar şi 41 pentru alte abateri în trafic.

Alte 17 permise de conducere au fost reţinute pentru comportament agresiv în trafic, pentru conducerea unor vehicule sub influenţa alcoolului, pentru nerespectarea priorității de trecere, pentru efectuarea unor depășiri neregulamentare, pentru nerespectarea semnificaţiei culorii roșii a semaforului, dar și pentru nerespectarea regulilor de trecere la nivel cu calea ferată.

95 de pietoni şi căruțași au fost sancţionaţi contravenţional pentru abaterile comise în trafic. Cu toţii au fost consiliaţi cu privire la riscul la care se expun atât pe ei, cât şi pe ceilalţi participanţi la trafic, prin nerespectarea legislaţiei rutiere.

Valoarea totală a sancţiunilor aplicate este de peste 63.000 de lei.


Sursa: Realitatea de Braila

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate