ROMÂNIA IMPORTĂ 60% DINTRE LEGUME. PREȚURI MARI ÎN PIEȚE

ROMÂNIA IMPORTĂ 60% DINTRE LEGUME. PREȚURI MARI ÎN PIEȚE
Prețurile sunt tot mai mari în piețe și, pe deasupra, nici măcar nu sunt din culturile agricultorilor români
România a ajuns să importe 60 la sută dintre legume. Prețurile sunt tot mai mari în piețe și, pe deasupra, nici măcar nu sunt din culturile agricultorilor români.
Importăm 60 la sută din legume, producem doar 40 la sută și mare parte din acestea merg la străini, potrivit realitatea.net.
Situația din piețele din România
România, deși are un potențial agricol uriaș pe hârtie, a ajuns să importe 60% din legume. În piețe și supermarketuri rafturile sunt pline cu produse din Turcia, Polonia, Spania sau Grecia, în timp ce legumele românești fie sunt tot mai rare, fie pleacă direct în export. În Matca, cel mai mare bazin legumicol din țară, producătorii spun că ultimele roade se duc în străinătate, în timp ce pe piața internă apar scumpiri record.
Castraveții ajung la 8 lei, vinetele la 10 lei, iar roșiile la 30 de lei kilogramul.
Anul trecut, producția de legume a scăzut până la 10%, până la 2 milioane de tine, iar importurile s-au dublat în ultimul deceniu, depășind 750 de milioane de euro.
Citește și:
- 07:28 - „Reformele” lui Bolojan. Oamenii au ajuns să muncească doar pentru a-și plăti facturile
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 15:14 - România, tot mai dependentă de gazul extern. Importurile au crescut masiv, pe fondul declinului extracției interne
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News

_4f88515c25_a3b9209761.webp)








