Artiști plastici brăileni prezenți la ”Saloanele Moldovei”

Artiști plastici brăileni prezenți la ”Saloanele Moldovei”
Patru picturi ale artiștilor brăileni în expoziția de la Iași
Vineri,16 aprilie a.c., la Muzeul Etnografic al Moldovei, situat în incinta Palatului Culturii din Iași, va avea loc a 30-a ediție, aniversară, a Expoziției Naționale de Artă Naivă „Saloanele Moldovei”.
Participă creatori populari consacrați din județele: Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, București, Caras Severin, Galați, Iași, Suceava și Vaslui. Manifestarea este organizată de Centrul de Creație Populară Iași, Consiliul Județean Iași, în parteneriat cu Complexul Muzeal Național „Moldova”.
Brăila va fi prezentă pe simeze cu lucrările pictorilor Ruxanda Ciupercă-Ruxy cu picturile ”Spălat la râu” și ”De Bobotează” și Dumitru Ștefănescu-ȘTEF cu picturile ”Primăvara în ogradă” și ”Culesul strugurilor”.
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 07:32 - Atac cu drone și rachete asupra unei uzine strategice din Rusia
- 07:28 - „Reformele” lui Bolojan. Oamenii au ajuns să muncească doar pentru a-și plăti facturile
- 17:04 - Ministrul Sănătății anunță controale fără precedent
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News

_e32ebcad9a.webp)









