Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila organizează a IV-a ediție a Proiectului CARTEA VIE A PROFESIEI

Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila organizează a IV-a ediție a Proiectului CARTEA VIE A PROFESIEI
Activități non-formale prin care tinerii sunt ajutați să se orienteze către o profesie
Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila dorește să ofere elevilor brăileni din clasele a XI- a și a XII- a o nouă viziune asupra profesiilor pentru care vor opta după terminarea studiilor, de aceea organizează în perioada 8 - 9 noiembrie 2022 Proiectul CARTEA VIE A PROFESIEI, ediția a IV-a.
Vor fi prezenți peste 20 de specialiști care practică meserii precum: polițist, militar, medic, asistent, avocat, profesor, specialist IT, psiholog, farmacist, actor/regizor, pompier, jurnalist etc.
Proiectul își propune să aducă față în față, în cadrul a două sesiuni – marți, 08.11.2022, în intervalul orar 10.00 – 12.00 și miercuri, 9.11.2022, în intervalul 12.00 – 14.00 oameni aflați în câmpul muncii și elevi de liceu, totul sub forma unei activități non-formale prin care tinerii sunt ajutați să se orienteze către o profesie.
Beneficii pentru participanți:
· Descoperirea secretelor profesiei;
· Discuții față în față cu specialiști din domenii diverse;
· Răspunsuri la întrebările legate de necunoscutul profesiei;
· Identificarea studiilor și a pașilor necesari pentru abordarea unei anumite profesii în viitor;
· Orientarea în carieră.
PERSOANE DE CONTACT responsabile de eveniment din partea Bibliotecii Judeţene “Panait Istrati” Brăila: Roxana Neagu - corector, tel. 0766653978; Laura Caplea – bibliotecar, tel. 0765240145; Leonard Neculae – redactor, tel. 0745235792.
Vă amintim că la ultima ediție a proiectului (2019) au participat aproximativ 700 de persoane: elevi, profesori și lectori – „cărți vii”.
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:00 - Noaptea Muzeelor 2026 - ce muzee poți vizita gratuit în București și în țară
- 18:17 - Pensiile din iunie vor veni cu întârzire din cauza sărbătorilor legale
- 17:46 - La 102 ani merge la serviciu, învață olărit și scrie poezii. Povestea bărbatului pe care internetul l-a numit „cel mai fericit om din lume”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News














