Unirea Braniștea a fost eliminată din Cupa României de Axiopolis Cernavodă

Sâmbătă după amiază, pe stadionul din comuna brăileană Chiscani, s-a jucat meciul din finala regională a Cupei româniei, regiunea 7 Sud-Est, între Axiopolis Cernavodă și Unirea Braniștea. Constănțenii s-au impus cu scorul de 2-1 (1-0) și merg în turul următor al competiției, în care vor intra și echipe de Liga a 3-a. La Unirea nu au putut juca Gâță, Năpârlică, Spânache.

Axiopolis Cernavodă a deschis scorul în minutul 20 prin Gheorghe Andreescu, care a trimis din 7 metri în poarta apărată de Ursu. În minutul 32 constănțenii au majorat diferența prin golul marcat de Nicolae Moise. Golul gălățenilor de la Unirea Braniștea a fost marcat de Eduard Dumitru, în minutul 47. Axiopolis Cernavodă a jucat în 10 oameni din minutul 62, când Cosmin Dane a fost eliminat pentru două cartonașe galbene. În minutul 90+6, Marius Manea, de la Unirea Braniștea, a primit și el al doilea cartonaș galben.

Unirea Braniștea: G. Ursu – D. Popa, M. Manea, Vlăduț Antofe, Hilohi (min. 79 Lăutaru), Marc Cireș, L. Murgoci (min. 90+1 G. Tănasă), Țicămucă (min. 56 Iul. Oniciu), G. Răducan, Cr. Dima (min. 46 D. Andrei), Ed. Dumitru. Antrenor: Ionuț Niculcea.

Axiopolis Cernavodă: Stănciulescu – Săbălean, Dane, Carabuz, Andreescu (min. 75 Fl. Piriu), Apostolache, Carabela, Moise, Petrescu (min. 90+1 Bilan), Dumitrescu (min. 61 V. Alecu), Suciu. Antrenor: Petre Grigoraș.