Victorie categorică pentru Dunărea Brăila în fața celor de la SCM Craiova

HC Dunărea Brăila a reușit să obțină o victorie concludentă în etapa a 4-a din Liga Florilor în fața celor de la SCM Craiova, victorie conturată încă din prima repriză, 30-21 (15-6).

Brăila a avut primul atac al meciului, dar Lavko a ratat, însă tot Dunărea a deschis scorul în minutul 2, prin Araujo, iar apoi Bak și Slezak au marcat pentru Craiova care a trecut la conducere în minutul 4, 1-2. A fost ultima dată când fetele lui Burcea s-au aflat în avantaj, pentru că au urmat cinci goluri la rând marcate de echipa lui Hrupec și în minutul 9 scorul era 6-2. După golul de 7-4 marcat de Jipa în minutul 11 a urmat o nouă serie de cinci goluri pentru Brăila, fără ca oaspetele să reușească să înscrie și în minutul 20 tabela arăta 12-4 pentru Dunărea. Rodrigues a marcat pentru 12-5, într-o perioadă în care Brăila era în dublă inferioritate numerică, dar după revenirea la efectiv complet Quintino și Liscevic au marcat pentru Brăila și diferența a ajuns la 9 goluri în minutul 27, scor 14-5. Până la pauză a mai marcat Joao Ruth pentru Craiova și Gomes Da Rocha pentru Brăila, iar la finalul primelor 30 de minute scorul era 15-6.

Repriza a doua a început cu un gol marcat de Șelaru, apoi Venancio a refăcut diferența de 9 goluri. A urmat o serie de 3 goluri legate ale echipei din Craiova și în minutul 35 scorul era 16-10. În minutul 42 scorul era 19-13 pentru Dunărea, apoi au marcat Severin și Pisică, 21-13 în minutul 44. Craiova a marcat din nou trei goluri la rând și diferența s-a redus la 5 goluri, scor 21-16, în minutul 48. Diferența de 5-6 goluri s-a menținut până în minutul 54, când Liscevic a marcat din nou cu o aruncare din propria jumătate de teren în poarta goală, 26-19. În minutul 58, la scorul de 28-21, Bak a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault dur la Da Rocha, iar până la final Brăila a mai marcat de două ori prin Quintino și De Souza și meciul s-a încheiat cu scoruld e 30-21, aceeași diferență care s-a înregistrat și la pauză.

HC Dunărea Brăila: Pessoa – 12 intervenții, Șerban – o intervenție – Severin -5 goluri, Pisică -1, Liscevik -4, Lavko -1, Quintino -4, de Souza -1, Araujo -5, Schmelzer -3, Gomes Da Rocha -3, Venancio -2, Sazdovska -1, Balog, Kanaval, Shteriova.

SCM Craiova: Curmeț -12 intervenții, Susnea – Bak -3 goluri, Slezak -10, Șelaru -1, Joao Ruth -2, Rodrigues-2, Andrei -2, Jipa -1, Vâlcan, Tudorică, Grigorie.

După această victorie, HC Dunărea a urcat pe locul 5, cu 7 puncte, iar etapa viitoare, miercuri, 21 septembrie, de la ora 17.00, va juca în deplasare la Minaur Baia Mare. SCM Craiova este pe locul 7, cu 6 puncte, iar etapa viitoare va juca pe teren propriu, cu Dacia Mioveni, duminică, 25 septembrie.