Victorie categorică pentru Dunărea Brăila în ultimul meci oficial din acest an

HC Dunărea Brăila încheie anul 2019 cu o victorie categorică pe teren propriu în fața celor de la SCM Gloria Buzău. Jucătoarele antrenate de Aurelian Roșca au abordat meciul cu mai multă responsabilitate deât ultimele două partide și au vrut să facă uitate ultimele jocuri, astfel că s-au răzbunat pe echipa lui Ovidiu Mihăilă pe care le-a învins cu 33-27 (18-11).

Brăila a început bine și a condus cu 3-0, buzoiencele marcând primul gol în minutul 4. În minutul 9 Czeczi a majorat avantajul gazdelor la 4 goluri, scor 6-2, dar în minutul 18 oaspetele s-au apropiat la un singur gol, scor 9-8.

După golul de 12-10 marcat de la 7 m de Dmitrovic, Brăila s-a dezlănțuit și a mai marcat încă 5 goluri, majorând diferența la 7 goluri, scor 17-10 în minutul 29. Andreea Rotaru a marcat pentru Gloria cu 30 de secunde înaintea pauzei, dar în ultimele secunde Czeczi a înscris pentru 18-11.

Chiar dacă SCM Gloria a marcat primul gol al părții secunde prin Popa, în minutul 34 Dache a dus Brăila pentru prima dată la 8 goluri avans, scor 20-12.

În minutul 44 echipa oaspete a redus handicapul la 4 goluri, scor 23-19, moment în care Roșca a cerut time-out. Diferența s-a menținut la 4-5 goluri până în minutul 51 când Epureanu a marcat pentru 29-22.

Buzoiencele au marcat rapid de 3 ori și au redus diferența la 4 goluri, dar nu au mai avut forța să revină pe final. Brăila a marcat și ea de 3 ori la rând și a refăcut diferența de 7 goluri, iar rezultatul final a fost stabilit în final de meci de un gol marcat de Rotaru.

Pentru HC Dunărea Brăila au jucat: Elena Șerban, Gabriela Dobre, Marina Razum – portari, Tamires Morena -7 goluri, Marina Dmitrovic -6 (3 de la 7 m), Claudia Constantinescu – 5, Alina Czeczi -5, Elena Dache -4, Aneta Udriștioiu -2, Nicoleta Safta -2, Diana Axinte -1, Ștefania Epureanu -1, Cătălina Preda, Gabriella Szucs Bucur, Bojana Milic.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Ana Popa -4 goluri, Andreea Rotaru -4, Alina Ilie -4, Alexandra Gavrilă 3, Ana Simion -3, Carmen Stoleru -2, Petrovic -2, Șelever -2, Petruș -1, Subțirică -1.

HC Dunărea a urcat pe locul 6 în clasament, cu 18 puncte, și fetele pregătite de Roșca vor face Crăciunul pe această poziție a clasamentului, dar vor încheia anul 2019 pe locul 7, indiferent de rezultatul meciului dintre Măgura Cisnădie și Gloria Bistrița, programat pe 29 decembrie.

Următorul meci oficial pentru HC Dunărea Brăila este programat pe 7 ianuarie 2020, în deplasare la HC Minaur Baia Mare.