Victorie la scor a Dunării Brăila în meciul cu Știința Bacău

ECHIPA DE DIVIZIA A A HC DUNĂREA BRĂILA A OBȚINUT O VICTORIE CATEGORICĂ ÎN CEEA CE S-A VRUT DERBY-UL ETAPEI ÎN SERIA A DIN DIVIZIA A. FETELE PREGĂTITE DE CRISTI PREDA AU CONTROLAT APROAPE ÎN TOTALITATE JOCUL ȘI S-AU IMPUS LA FINAL LA 14 GOLURI DIFERENȚĂ, SCOR 38-24 (19-11).

După ce Ichim a deschis scorul pentru Brăila în primul minut, echipa din Bacău a reușit să fie la conducere de două ori, 1-2 și 2-3. Brăila a marcat apoi de 5 ori la rând și HC Dunărea II Brăila avea pentru prima dată 4 goluri avans în minutul 11. În minutul 20 diferența s-a mărit la 7 goluri, după ce fetele lui Preda au marcat de 4 ori consecutiv și de la 9-6 au dus scorul la 13-6. Cea mai amre diferență din prima repriză a fost de 8 goluri, înregistrată prima dată în minutul 24, la scorul de 16-8. La finalul primelor 30 de minute HC Dunărea II conducea cu 19-11.

Debutul reprizei secunde a început foarte prost pentru echipa brăileană, care a primit șase goluri în primele 8 minute, timp în care a înscris o singură dată, iar handicapul s-a micșorat la doar 3 goluri. Elanul oaspetelor a fost stopat după minutul 40, când de la scorul de 22-19 echipa brăileană s-a distanțat la 10 goluri în minutul 48, scor 31-21. În minutul 56 Dunărea II Brăila a mărit avansul la 14 goluri, scor 36-22, pentru ca la final să se impună cu 38-24.

Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Iasmina Ichim – 12 goluri, Mirabela Coteț -7, Amalia Terciu -7, Diana Gașpar -5, Laura Surdu -4, Andreea Sandu -2, Ștefania Gheorghe -1. Au mai jucat: Ana Caraman și Alexandra Perianu – portari, Andreea Surdu, Adelina Iordache. Bianca Tiron și Andreea Dinu au mai fost pe foaia de joc, dar nu au intrat pe teren.

Pentru Știința Bacău au marcat: Ioana Manoilă – 9 goluri, Iuliana Faig – 7, Cristina Pădurariu -2, Ionela Ciobanu -2, Alexandra Vișan -1, Ștefania Pristavu -1, Nicoleta Buriceanu -1 și Anca Grigoriu -1.