Victorie pentru HC Dunărea Brăila în deplasarea de la CSU Știința București

HC Dunărea Brăila a reușit să întrerupă seria înfrângerilor în Liga Florilor, reușind o victorie la 8 goluri diferență în deplasarea de la CSU Știința București. Cu Neven Hrupec pe bancă echipa brăileană a câștigat cu 31-23 (16-12), un meci în care a evoluat fără Udriștioiu, Kanaval, Șerban și Da Rocha, iar din minutul 8 a rămas și fără Quintino, care s-a accidentat la golul marcat pentru 4-5. Larisa Munhoz Araujo a jucat în acest meci pe post de inter sau centru.

Brăila a controlat practic tot meciul jucat în sala Rapid din București, fetele de la Știința conducând doar în starul partidei, 3-1, 4-3 și 6-5. De la acest ultim scor Brăila a reușit să lege patru goluri fără să primească niciunul și s-a distanțat la 3 goluri, 6-9 în minutul 16. Tamires a dus Brăila la 4 goluri în minutul 18, iar la scorul de 9-11 Pessoa a parat o aruncare de la 7 metri la Chiricuță. În minutul 29 Brăila s-a distanțat prima oară la 5 goluri, scor 11-16, iar la pauză s-a intrat la scoruld e 12-16.

La reluarea meciului, primele care au marcat au fost tot handbalistele de la Dunărea, prin Kurtovic, dar la jumătatea reprizei secunde bucureștencele s-au apropiat la un singur gol, 19-20 și 20-21. Kurtovic și Tamires de două ori au marcat pentru Brăila și diferența de 4 goluri s-a refăcut în minutul 53. Din minutul 57, la scorul de 23-27, până la final, Dunărea a mai marcat de 4 ori, prin Kurtovic (2) și Mihai (2), și au câștigat cu un avans de 8 goluri, un meci care a însemnat o gură de oxigen și în care Hrupec a utilizat și jucătoare U21, Mihaela Mihai evidențiindu-se cu 6 goluri marcate, ea fiind cea care a înlocuit-o pe Quntino.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Kurtovic -10 goluri (4 de la 7 m), Mihai -6, Rodrigues -5, Tamires -5, Araujo -3, Quintino -1, Sazdovska -1. Au mai jucat: Pessoa, Caraman – Balog, Coteț, Jacobsen, Epureanu, Lascateu, Sandu.

După această etapă HC Dunărea a rămas pe locul 7, cu 25 de puncet, dar un meci mai puțin, restanța cu Măgura Cisnădie urmând să se joace pe 9 martie.