Viitorul Ianca a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Sportul Chiscani

Miercuri, 17 august, de la ora 17.30, pe stadionul din Chiscani, s-a jucat meciul dintre Sportul Chiscani și Viitorul Ianca, contând pentru turul I al Cupei României la fotbal. Viitorul Ianca s-a calificat în turul II al Cupei României după ce s-a impus, scor 1-5 după prelungiri. La finalul timpului regulamentar scorul a fost 1-1.

Prima ocazie de gol a avut-o Viitorul Ianca, în minutul 2, dar mingea trimisă de Coman spre poarta gazdelor a lovit bara din stânga. În minutul 9 Petrache a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, nsă mingea a trecut peste zid dar și peste poarta celor de la Chiscani. În minutul 13 Stroe a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, dar mingea a trecut peste poarta apărată de A. Mihai. În minutul 23 Ianca a avut o nouă lovitură liberă din preajma careului de 16 metri, dar șutul șlui Ciucureanu a trimis mingea pe lângă poarta lui Tunea. În minutul 37 Petrache a șutat de la circa 20 de metri, dar pe centru porții, fără emoții pentru Tunea.

În minutul 43, după o centrare de pe dreapta, Moroianu a trimis cu capul în fața porții iar Marius Coman a reușit să deschidă scorul, trimițând în poartă, din 6 metri, 0-1. În minutul 45+2, Val. Stroe a executat un corner de pe stânga și a centrat în careu, la bara a doua, iar Alexandru Izvoranu a reluat cu capul, pe colțul lung, talonat lejer de Șoptică, 1-1, rezultat la pauză.

În minutul 49 Coman a șutat din lateral dreapta, dar Tunea a reținut, iar în câteva secunde mingea a fost recuperată de oaspeți și Ciucureanu a șutat din afara careului, dar mingea a fost deviată în corner. În minutul 59 Coman a rămas singur cu portarul, dar Tunea l-a blocat pe atacantul oaspeților și mingea a ieșit în corner. În minutul 65 Coman a șutat slab și Tunea a reținut fără probleme.

În minutul 68 Izvoranu a șutat din lateral stânga, dar Mihai a reținut. Un minut mai târziu Ciucureanu a șutat periculos de la marginea careului, dar Tunea a respins în corner. În minutul 73 Petrache a trimis cu capul din 7 metri, dar Boga a scos de pe linia porții. În minutul 80 Ciucureanu a executat o lovitură liberă și a centrat în careu de unde Moroianu a reluat cu capul, dar Tunea a respins. În minutul 84 Sgîrcitu a șutat de la 22 de metri, cu boltă, dar Mihai a reținut de sub transversală. În minutul 90+2 Ciochină a șutat puțin pe lângă poarta lui Tunea. În minutul 90+4 după un fault la centrul terenului, Dinescu i-a pus mâna în gât lui Ciucureanu și cei doi au văzut cartonașul galben de la Cosmin Fuior și cum Dinescu mai avea unul a fost trimis la vestiare.

La finalul timpului regulamentar scorul a fost 1-1 și au urmat două reprize de prelungiri.

În minutul 92 Dănăilă s-a accidentat și a fost nevoit să părăsească terenul, dar Sportul Chiscani nu a putut să-l înlocuiască decât în pauza dintre cele două reprize de prelungiri deoarece efectuase 4 schimbări în trei întreruperi ale jocului. În minutul 96 Coman a avut o nouă ocazie de gol, când a șutat din 7 metri pe lângă poarta lui Tunea.

În minutul 98 Costin Ciucureanu a șutat de la 14 metri lângă bara din stânga portarului și a reușit să înscrie pentru 1-2. În minutul 104 Ciucureanu i-a pasat pe stânga lui Aurelian Petrache, venit în viteză, iar acesta a șutat spre colțul lung și a marcat pentru 1-3.

În minutul 107, Vladimir Cozman, intrat pe teren în urmă cu un minut, a reușit să înscrie pentru 1-4, cu un șut din interiorul careului. În minutul 109 tot Cozman a șutat de la 14 metri, dar de data aceasta mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 111 Chivu a șutat la poartă, dar mingea a fost deviată în corner. În minutul 112 Chivu a centrat și Adrian Postolea a înscris pentru 1-5. În minutul 117 Petrache a încercat să-și treacă și el numele pe lista maractorilor, dar șutul său a fost respins în corner de Tunea și scorul a rămas 1-5.

Sportul Chiscani: Tunea – G. Ioniță, M. Pascu, M. Boga, S. Sima – G. Iacob, I, Giol (min. 46 G. Dinescu), Val. Stroe (min. 86 M. Ciupercă), S. Manole (min. 54 E. Dănăilă; min. 106 R. Moldoveanu)- Al. Izvoranu, C. Scarlat (min. 73 Sgîrcitu)

Viitorul Ianca: A. Mihai – M. Iordache, M. Moroianu, I. Comșa (min. 80 R. Ciochină), R. Păvălache – A. Petrache, R. Șoptică (min. 70 G. Chihaia), Ad. Postolea, C. Ciucureanu (min. 1-6 V. Cozman), C. Chivu – M. Coman (min. 110 E. Ndingwe).