Viitorul Ianca a câștigat cu 3-1 meciul cu CS Făurei după ce a fost condusă la pauză

Sâmbătă după amiază, pe stadionul din Plopu, s-a jucat derby-ul județean din Liga a 3-a între Viitorul Ianca și CS Făurei, meci contând pentru etapa a V-a din Liga a 3-a. Ianca a câștigat cu 3-1 după ce la pauză cei de la Făurei au condus cu 1-0. Din minutul 85, la scorul de 2-1, Făureiul a jucat în 10, Agache fiind eliminat. Echipa din Făurei se poate mândri că a marcat în fiecare din cele 5 meciuri din acest campionat.

Meciul a început sub semnul echilibrului, echipa din Ianca încercând să treacă de apărarea bine organizată a celor de la Făurei. În minutul 2 Irimia a încercat să-l surprindă cu un șut de la 20 de metri pe Toma, dar portarul oaspeților a reținut. În minutul 18 Alin Radu i-a pasat în careu lui Băluță, iar acesta a șutat din lateral stânga, însă mingea a trecut pe lângă vinclul porții celor de la Făurei.

În minutul 20 CS Făurei a deschis scorul după o bâlbâială în careul gazdelor. După o centrare de pe stânga, Gherghișan a șutat din 8 metri la poartă, Preda a respins în lateral și mingea a ajuns la Florin bălan care a șutat din 10 metri lateral stânga, la colțul lung, și l-a învins pe Alin Mihai, 0-1.

În minutul 24 Ianca a avut șansa de a egala, la șutul de la distanță a lui Preda, dar mingea deviată dintr-un jucător al oaspeților a lovit transversala și a ieșit în corner. În minutul 28 Coman a fost faultat la 18 metri, lateral stânga. Araujo a executat lovitura liberă direct pe poartă, pe colțul lung, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 45+2 Coteț a centrat de pe stânga, Comșa a respins cu capul și Araujo a reluat de la 17 metri, dar mingea a trecut la un metru de poarta lui Toma și la pauză scorul a fost Viitorul Ianca – CS Făurei 0-1.

Repriza a doua a început cu Ianca în atac și în minutul 46 au ajut o primă ocazie de gol. Araujo a șutat din colțul careului de 16 metri, dar toma a scos de sub transversală, în corner. Lovitura de colț a fost bătută pe colțul scurt, Coman a prelungit cu capul la bara a doua, de unde Alin Radu a șutat la poartă, dar toma a respins în față. Ianca a rămas în posesia mingiei și faza s-a încheiat cu un șut de la 20 de metri a lui Popa, reținut de Toma de lângă bară.

În minutul 55, la un corner de pe partea dreaptă, executat de Necoară la prima bară, Marius Coman s-a înălțat și a deviat mingea cu capul din 2 metri, la colțul lung, 1-1.

În minutul 57 Cr. Irimia a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat de la 20 de metri, poziție centrală, iat Toma a reținut în doi timpi.

În minutul 61 Araujo a centrat de pe stânga la bara a doua, Coman a retrimis cu capul în stânga, la Marius Dima, care, din cădere, a reluat din 4 metri în poartă, 2-1.

În minutul 64 Necoară a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, lateral dreapta, pe colțul scurt, iar Toma a reținut în doi timpi.  În minutul 81 Araujo a pătruns pe partea stângă și a centrat în careu, de unde Coman a reluat peste poartă. În minutul 84 Necoară a executat o lovitură liberă de la peste 30 de metri și a trimis pe poartă, lângă bară, dar Toma a reținut.

În minutul 85, la un fault în jumătatea de teren a gazdelor, s-a creat o busculadă, în urma căreia Sebastian Agache a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Delegatul echipei din Făurei, Daniel frățilă, intrat pe teren să potolească spiritele, a primit și el cartonașul roșu.

În minutul 90, Dima a intrat în careu, a driblat și portarul, dar a șutat pe lângă poartă,din unghi. În minutul 90+3 Araujo a pasat în adâncime pentru Alin Radu, acesta a trecut de Vasilică Ion și a șutat din 8 metri lateral, la colțul lung, 3-1.

Viitorul Ianca: A. Mihai – D. Popa (min. 70 Gorgovan), Necoară, G. Preda, L. Coteț (min. 79 Postolea) – M. Dima – A. Radu, Cr. Irimia, Araujo, R. Băluță  – M. Coman (min. 90+3 R. Cristea)

CS Făurei: Toma – G. Niță, Drezaliu (min. 67 V. Ion), Gîță, Agache – Constantinescu (min. 61 S. Moise), Fl. Bălan, Gherghișan (min. 67 Boungou Laz), Chihaia, Comșa (min. 37 E. Vasiliu) – S. Nicoliță.

După 5 etape Viitorul Ianca este pe locul 5, cu 9 puncte, golaveraj 8-9, dar la egalitate de puncte cu echipele de pe locurile 3 și 4, Oțelul Galați și Metalul Buzău, care au golaveraj 16-5.  CS Făurei este pe locul 8, cu 4 puncte și golaveraj 10-12.

În etapa a VI-a Viitorul Ianca va juca în deplasare, la Metalul Buzău, iar CS Făurei va primi vizita celor de la CSM Focșani.