Viitorul Ianca a condus de două ori, dar a terminat la egalitate derby-ul cu Sporting Liești

Sâmbătă, 7 mai, de la ora 18.00, pe stadionul din localitatea Plopu, s-a jucat derby-ul grupei de play-out din Liga a3-a, seria a II-a, între Viitorul Chiscani și Sporting Liești. Partida dintre ocupantele primelor două locuri din această grupă s-a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-0).

Echipa din Ianca a început bine meciul și în minutul 2 la o centrare de pe dreapta a lui Marius Dima, Rareș Băluță a trimis cu capul spre poartă, dar mingea a lovit bara. În minutul 30, în urma unei acțiunicolective a echipei gazdă, mingea a ajuns la Ciucureanu. care a trimis printre apărătorii centrali adverși, dar Dima, singur cu portarul, a șutat puțin pe lângă poartă.

În minutul 44 Viitorul Ianca a reușit să deschidă scorul. Dima i-a pasat decisiv lui Rareș Băluță care a șutat cu piciorul drept, la colțul lung, 1-0.

În minutul 50 Marius Coman a scăpat singur cu portarul Brăneț, dar a rata din 10 metri oportunitatea de a marca pentru 2-0. Un minut mai târziu Stănciulescu a avut o intervenție imprudentă în propriu careu și arbitrul a dictat penalty. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Andrei Mihu și astfel în loc de 2-0 scorul a devenit 1-1.

În minutul 65 Viitorul Ianca a trecut din nou la conducere, după un gol superb marcat de Cosmin Necoară, din lovitură liberă de la 22 de metri, 2-1.

În minutul 84 oaspeții au reușit egalarea, pe un contraatac, la capătul căruia Dragoș Voicu a marcat, 2-2.

Viitorul Ianca: A. Mihai – L. Coteț, Preda, Stănciulescu, Necoară – Chihaia (min. 90+1 Ndigwe), D. Popa, M. Dima (min. 76 A. Radu), Ciucureanu – M. Coman (min. 76 L. Iorga), R. Băluță (min. 76 R. Cristea)

Sporting Liești: A. Brăneț – D. Voicu, A. Călin, Matei, Năstase – Sevastian, Munchiu, Chiriac, Mihu – I. Iancu, Al. Stan: Rezerve: Vădeanu – Ieremie, Ad. Grigoraș, Bucevschi, Milea, Ștefănescu, Iftimie, Hodorogea, S. Cucu.

Sporting Liești rămâne pe primul loc în seria a II-a din play-out, cu 45 de puncte, iar Viitorul Ianca a rămas pe locul 2, cu 38 de puncte. În etapa a 8-a din play-out, Viitorul Ianca va juca în deplasare la Sportul Chiscani, iar Sporting Liești va întâlni pe teren propriu pe CSM Rm. Sărat.