Viitorul Ianca a început seria amicalelor cu o victorie

Viitorul Ianca a jucat astăzi primul meci amical din perioada pregătirilor de iarnă, în deplasare la Înainte Modelu. Echipa pregătită din această iarnă de Victor Olenic și Emanuel Ndigwe a câștigat cu 2-1 (1-0).

Echipa din Ianca a dominat clar aproape tot meciul, benefic pentru actualul stadiu de pregătire. Viitorul Ianca a deschis scorul în minutul 44, în urma unei lovituri libere de pe partea stângă a atacului. Marius Dima a centrat în careu și Cristi Irimia a trimis cu capul în plasă. În repriza a doua nu a fost una cu mari ocazii de gol, dar în minutul 60, la o centrare de pe dreapta a lui Alin Radu, Marius Coman a trimis mingea cu capul în poartă, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

În minutul 78, la o pasă în adâncime, fundașii celor de la Ianca s-au oprit crezând că e poziție în afara jocului și atacantul celor de la Modelu a trimis pe lângă portarul Dinu, 1-1. Două minute mai târziu, Viitorul Ianca a trecut din nou la conducere. Olenic a pasat în lateral stânga pentru Ștefan Cazacu, care a șutat fără preluare de la 18 metri, aproape de vinclu, 2-1.

Viitorul Ianca a început meciul cu: M. Stroe (min. 46 Al. Dinu) – R. Băcanu, G. Preda (min. 46 Ad. Postolea), C. Necoară (min. 70 V. Olenic), L. Coteț – C. Chivu, M. Dima, Cr. Irimia (min. 60 Șt. Cazacu) – Al. Luca (min. 46 M. Coman), R. Cristea (min. 46 Alin Radu), L. Iorga. A lipsit motivat: Mitrea, P. Ioan și Colniceanu.

După acest amical echipa a plecat spre Târlungeni, unde vor avea un cantonament de o săptămână. În acest cantonament, Viitorul Ianca va juca miercuri un amical cu SR Brașov, echipă de Liga a 3-a. În cantonament va ajunge mâine și Paul Ioan.