Viitorul Ianca a întors scorul în 15 minute după ce a fost condusă de Voința Limpeziș cu 2-0

Sâmbătă după amiază, pe stadionul din Plopu, s-a jucat meciul din etapa a VII-a din seria a II-a din Liga a 3-a, între Viitorul Ianca și Voința Limpeziș. Viitorul Ianca a obținut a treia victorie consecutivă scor 4-3 (3-2) după ce în minutul 20 Voința Limpeziș a condus cu 0-2.

Voința Limpeziș venea la meciul cu Viitorul Ianca după victoria surprinzătoare în fața celor de la Sporting Liești șia vrut să demonstreze că nu a fost o întâmplare, chiar dacă este deja retrogradată matematic după victoria de ieri a celor de la Dinamo Bacău în fața Daciei Unirea Brăila.

În minutul 4, după un corner de pe dreapta, Moroianu a reluat cu capul din 6 metri, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 5, Ciucureanu a șutat de la 18 metri, pe jos, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara din dreapta porții apărate de Șerban. În minutul 12 Marius Dima a șutat puternic de la circa 28 de metri, pe jos, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

În minutul 17, la un corner de pe stânga, executat de Fabio Mihai, pe bara a doua, mingea l-a depășit pe portarul gazdelor și Ionuț Filip a trimis cu capul, din 5 metri, în plasa porții celor de la Ianca. În minutul 19 Dima a încercat să trimită o pasă filtrantă la marginea careului, dar pe traiectorie s-a interpus Tiomela, care i-a pasat în față, lui Chalbi Wala. Acesta a încercat o pătrundere pe partea stângă și a fost faultat de Popa, la 12 metri de linia de fund a terenului. lovitura liberă a fost executată de Fabio Mihai, direct pe poartă, la colțul lung, și a trimis peste portarul Alin Mihai, direct în vinclu, 0-2 din minutul 20!

După primirea rapidă a celor două goluri echipa antrenată de Viorel Tănase s-a năpustit în atac, dar oaspeții s-au apărat bine, pe două linii, păstrând în atac doar un jucător. Mucuță a fost faultat la 17 metri, lateral dreapta, de Ursu. Aurelian Petrache a executat lovitura liberă, pe colțul lung, mingea a căzut în fața porții și apoi a intrat în plasă, 1-2 din minutul 31, la o gafă a portarului Șerban.

În minutul 32 Iordache a centrat la marginea careului de 16 metri, de unde Mucuță a reluat di vole, puțin pe lângă poartă. În minutul 34, la un corner de stânga, bătut de Băluță, Moroianu a deviat mingea cu capul din colțul careului mic, la prima bară, dar mingea a trecut prin fața porții și a ieșit în aut de poartă.

Timoela l-a faultat la circa 30 de metri pe Denis Andrei și Marius Dima a executat lovitura liberă. Mijlocașul celor de la Ianca a executat direct pe poartă și a trimis pe colțul scurt, aproape de vinclu, făcând inutilă intervenția portarului Șerban, 2-2 din minutul 38.

În minutul 43 Tiomela a șutat de la distanță, dar mingea a trecut mult pe lângă poarta lui Alin Mihai. În minutul 45+1, după o combinație în trei pe partea stângă, rareș Băluță a centrat în careu, iar Aurelian petrache a reluat din 7 metri, de la prima bară, reușind să înscrie pentru 3-2, o revenire spectaculoasă a celor de la Viitorul ianca, cu 3 goluri marcate în ultimele 15 minute ale primei reprize.

În minutul 47, Băluță a combinat cu Coteț în partea stângă și a centrat în careu, mingea a trecut prin fața porții și Costin Ciucureanu a reluat din 4 metri, de la bara a doua, 4-2 pentru Viitorul Ianca.

După golul 4 echipa din Ianca nu a mai forțat, iar oaspeții au ieșit și ei mai mult la atac. În minutul 56, Fabio Mihai a centrat în careu, iar Chalbi Wala a trimis cu capul din 8 metri, peste poartă, după ce i-a luat fața portarului Alin Mihai. În minutul 59 Chalbi Wala a șutat din lateral stânga, din interiorul careului, pe colțul scurt, dar Alin Mihai a reținut. În minutul 61 Petrache a centrat din colțul careului de 16 metri, lateral dreapta, iar Dima a deviat cu capul din 6 metri, însă mingea a trecut pe lângă poartă. Un minut mai târziu Denis Andrei a șutat de la circa 25 de metri, dar mingea a trecut pe lângă bara din stânga porții apărate de Gana. În minutul 67 Băluță a șutat de la 17 metri, dar Gană a reținut în doi timpi.

În minutul 72, la o centrare de pe partea dreaptă, pe bara a doua, Băluță a reluat cu capul din 6 metri, de lângă Pucheanu, dar mingea a lovit bara din stânga porții. În minutul 74, la o acțiune rapidă de atac a oaspeților, Chalbi i-a pasat lui Ghiceanu, care a șutat de la 18 metri, puțin peste poartă. În minutul 83, Ciucureanu a combinat cu Mucuță și apoi i-a pasat în adâncime lui Șoptică, care a trimis din 9 metri lateral dreapta peste portarul Gana, iașit în întâmpinare, pe colțul lung, dar mingea s-a scurs pe lângă poartă.

În minutul 87, Fabio Mihai a executat o lovitură liberă de la 22 de pentri, poziție centrală și a șutat peste zid, lângă bara din dreapta, portarul Alin Mihai a respins în față, ursu a recuperat și a scos în spate pentru Tiomela, acesta i-a pasat lui Ștefan Păun, care a șutat de la 4 metri, în piciorul lui Coteț, apoi l-a lovit în mână pe Gherghișan și arbitrul a dictat penalty. Fabio Mihai a executat, în stânga, și a marcat, cu toate că Alin Mihai a ghicit colțul, 4-3.

Viitorul Ianca: A. Mihai – M. Iordache, Moroianu, D. Popa, L. Coteț – A. Petrache (min. 80 R. Șoptică), D. Andrei (min. 68 Păvălache), M. Dima, R. Băluță (min. 80 Gherghișan) – Ciucureanu – D. Mucuță (min. 90 Cheleș)

Voința Limpeziș: Șerban (min. 46 Gana) – Ursu, Bratu, Filip, Pucheanu – M. Chivu (min. 46 C. Lazăr), Tiomela, Ghiceanu (min. 83 Șt. Păun), Al. Lemnaru – Chalbi, F. Mihai

Cu trei etape înaintea finalului grupei de play-out, Viitorul Ianca este pe locul 3, cu 35 de puncte, iar Voința Limpeziș este pe locul 5, cu 11 puncte. Etapa viitoare, Viitorul Ianca va juca în deplasare, la CSM Focșani, iar Voința Limpeziș va primi vizita celor de la Dinamo Bacău.