Viitorul Ianca a obținut prima victorie în actualul sezon de Liga a 3-a, în deplasarea cu Unirea Braniștea

Sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 17.00, pe stadionul Oțelul din Galați, s-au întâlnit nou promovata Unirea Braniștea, fără înfrângere și fără gol primit în primele două etape din Liga a 3-a, și Viitorul Ianca, echipă care a suferit două înfrângeri în primele două etape.  Viitorul Ianca s-a impus cu scorul de 1-2 (0-0) după ce au avut 0-2 în minutul 69.

În prima repriză meciul a fost echilibrat, echipa din Ianca ratând o oportunitate de a deschide scorul prin Aurelian Petrache. Și gazdele au avut o șansă de gol, dar după primele 45 de minute scorul a rămas ca la începutul meciului.

Pe fondul unui meci echilibrat, fără prea mari ocazii, oaspeții au deschis socrul în minutul 58, prin Marius Coman, în urma unui corner bătut de Ciucureanu. În minutul 69 formația din Ianca și-a dublat avantajul. O minge pierdută la centrul terenului i-a pus pe contraatac pe brăileni, portarul Ursu a ieșit neinspirat, iar Aurelian Petrache a marcat pentru 0-2.

Unirea Braniștea s-au aruncat în atac, iar în minutul 72 fundașul Daniel Gîță, fost jucător în sezonul trecut la CS Făurei, a marcat pentru 1-2. Gazdele au căutat egalarea, dar Manea a trimis puțin pe lângă poartă, Spînache a șutat slab din poziție bună și Mihai a reținut, apoi Năpîrlică, în minutul 90+2, au irosit o nouă oportunitate de a marca. Și oaspeții puteau marca, dar portarul Ursu s-a opus în situație de singur cu adversarul.

Unirea Braniștea: G. Ursu – Andrei Mihai, D. Voicu, D. Gîță, M. Manea, Năpîrlică, Onciu (min. 60 Tarozzi), Murgoci (min. 60 Hilohi), G. Răducan, Gherghișan, E. Dumitru (min. 60 Spînache).

Viitorul Ianca: A. Mihai – G. Iordache, Moroianu, Comșa, Păvălache – Ciucureanu, Chivu, Petrache (min. 86 D. Cheleș), Cozman (min. 46 V. Ursu, min. 86 Ciochină), M. Coman (min. 77 Șoptică), Ad. Postolea (min. 77 G. Chihaia)

După etapa a III-a din Liga a III-a Unirea Braniștea a coborât pe locul șase în clasamentul seriei a II-a cu 4 puncte, golaveraj 5-2, iar Viitorul Ianca este pe locul 8, cu 3 puncte, golaveraj 5-9. Pentru Unirea Braniștea urmează meciul de pe terenul celor de la Metalul Buzău, sâmbătă, 17 septembrie, urmând ca pe teren propriu echipa din Braniștea să revină pentru jocul cu Dinamo Bacău, 24 septembrie. Pentru Viitorul Ianca urmează meciul de pe teren propriu cu Oțelul galați, miercuri, 14 septembrie, în Cupa României. Sâmbătă, 17 septembrie, de la ora 17.00, la Plopu, cu CSM Rm. Sărat, liderul seriei a II-a, cu 9 puncte după 3 etape.