Viitorul Ianca a obțunt a treia victorie la rând după ce Sportul Chiscani a ratat două lovituri de la 11 metri în prima repriză

Sâmbătă, de la ora 15.00, pe stadionul din Chiscani, s-a desfășurat meciul din ultima etapă a sezonului regulat din seria a II-a din Liga a 3-a, între Sportul Chiscani și Viitorul Ianca. Meciul a avut de toate. Penalty-uri ratate, cartonașe roșii, și trei goluri. La final echipa din Ianca s-a impus cu 3-0 (0-0) după ce în prima repriză gazdele au irosit două lovituri de la 11 metri. Cu această victorie, a treia consecutivă din sezonul de primăvară, Viitorul Ianca a terminat pe locul 5, cu 28 de puncte, la trei puncte de locurile de play-off.

În minutul 8 Sportul Chiscani a avut un prim șut la poartalui Mihai, dar execuția lui Moise, de la 22 de metri, a trecut mult peste poarta oaspeților. În minutul 11, Băluță a combinat cu Radu și a centrat din partea stângă, aproape de linia de fund a terenului, la prima bară, de unde Iorga a reluat cu capul, însă mingea a lovit bara și a ieșit în aut de poartă. În minutul 15 Mohoriță a primit o pasă în adâncime, în careu, dar în loc să încerce ul lob peste portar a șutat în acesta.

În minutul 25 Marius Dima a executat o lovitură liberă de la 28 de metri, peste zid, dar mingea a trecut puțin peste poarta apărată de Tunea. În minutul 27 Moise a executat o lovitură liberă din lateral dreapta și a centrat în careu, unde Preda l-a faultat pe Izvoranu și arbitrul Ștefăniță Dănilă a dictat penalty și i-a arătat și acrtonașul galben căpitanului celor de la Ianca. Silviu Moise a executat lovitura de la 11 metri, dar a trimis jumătate de metru pe lângă bară.

În minutul 30 Moise a recuperat o minge în terenul advers și i-a pasat în stânga lui Izvoranu, dar acesta a intrat în unghi și a șutat pe colțul scurt, pe lângă poartă. În minutul 32 Crăciun i-a trimis o pasă în adâncime lui Băluță, acesta a driblat portarul, dar și-a prelungit prea mult mingea, a intrat în unghi și nu a mai reușit nici măcar să centreze, minge aieșind în aut de poartă. În minutul 39 Dima a executat o lovitură liberă de la peste 30 de metri, a trimis mingea în careu, Alin Radu a recentrat în fața porții, cu capul, mingea a fost deviată de la 6 metri de Ciucureanu, pentru Dan Popa, dar șutul acestuia de la 10 metri a trecut peste poarta lui Tunea.

În minutul 44 Mohoriță a pătruns spre poarta oaspeților și a trimis o pasă filtrantă, în careu, pentru Izvoranu, dar acesta a fost lovit din spate de Preda, iar arbitrul de centru a dictat penalty pentru Sportul Chiscani. De data aceasta lovitura de la 11 metri a fost executată de Sorin Sima, care a șutat în stânga portarului, dar Alin Mihai a respins, apoi Coteț a deviat în lateral și centrarea lui Mohoriță a fost prea puternică, iar faza de atac a gazdelor s-a încheiat. După o repunere de la margine, Dima a trimis o minge lungă în față, pentru Alin radu, care a scăpat singur cu Tunea, dar și-a prelungit prea mult mingea și portarul gazdelor a ieșit și a reținut Astfel, scorul la pauză a rămas 0-0.

La reluare, echipa din Ianca a vrut să nu mai tărăgăneze lucrurile și în minutul 47 a deschis scorul. Iorga a luat o acșiune pe cont propriu, a intrat în careu în partea stângă și a șutat de la 8 metri, pe colțul scurt, 0-1.

Din minutul 56 Viitorul Ianca a rămas în 10 jucători de câmp după eliminarea lui Leonard Coteț, care a primit direct cartonașul roșu la o fază la care Moise ar fi meritat un galben pentru intrarea la minge, iar Coteț l-a lovit în încercarea de a sări și a evita contactul cu jucătorul de la Chiscani. În minutul 64 Ciucureanu a șutat de la 22 de metri, dar Tunea a reținut.

În minutul 65 Ciucureanu a bătut o lovitură liberă din lateral stânga, a centrat în fața porții, iar Dan Popa, nemarcat, a reluat din 6 metri, cu capul, în poarta lui Tunea, 0-2.

În minutul 72 Crăciun a primit o pasă la 18 metri de poartă, dar șutul său fără preluare a fost respins în corner de portarul gazdelor. Lovitura de la colț a fost bătută de Ciucureanu, care a centrat pe partea opusă, la Crăciun, iar șutul acestuia din lateral stânga a fost repins de portarul Tunea, iar Potor a îndepărtat pericolul degajând până în terenul advers.

În minutul 75 Băluța a pătruns pe stânga șia încercat un șut din colțul careului, mingea a fost deviată de un apărător al gazdelor și a ajuns la Alin radu, care de la 14 metri a șutat puțin pe lângă poartă. În minutul 78 Silviu Moise a executat o lovitură liberă de la 22 de metri lateral stânga și a trimis direct pe poartă, dar Mihai a scos în corner, de sub transversală. În minutul 83 Potor a văzut al doilea cartonaș galben și echipa din Chiscani a terminat meciul în zece.

În minutul 90+4 Iordache a combinat cu Crăciun și a pătruns în careu, dar a fost împins de Tarozzi și arbitrul a dictat penalty pentru Viitorul Ianca. Tot Iordache a executat lovitura de pedeapsă, a șutat pe centru, iar portarul s-a aruncat în stînga, și a marcat pentru 0-3, după care arbitrul a fluierat finalul meciului.

Sportul Chiscani: Tunea – Scarlat, M. Pascu, Scarlat (min. 62 Petrescu), S. Sima – Potor, Tarozzi, Moise (min. 87 Ioniță), Izvoranu (min. 87 Sloată) – Mohoriță (min. 79 V. Cozman), Dănăilă

Viitorul Ianca:  A. Mihai – Iordache, Preda, D. Popa, L. Coteț – M. Dima, A. Crăciun (min. 87 Gorgovan), Ciucureanu (min. 76 G. Chihaia), L. Iorga (min. 90+2 Cazacu) – A. Radu (min. 87 R. Cristea), R. Băluță