Viitorul Ianca a suferit o înfrângere cu 4-0 în deplasarea de la Dinamo Bacău

Viitorul Ianca a pierdut sâmbătă după amiază meciul din ultima etapă a turului din play-out-ul seriei a II-a a Ligii a 3-a, în deplasarea de la Dinamo Bacău. Înfrângerea a fost una foarte severă, băcăuanii câștigând cu 4-0 (2-0) după o partidă în care Ianca a avut o posesie mai bună, dar și mai multe faze la poarta gazdelor, însă elevii lui Andrei Întuneric au fost cei care au marcat, pe erori de plasament în apărarea echipei lui Victor Olenic.

Viitorul Ianca a început bine meciul, a încercat să se apropie de mai multe ori de poarta lui Stratulat, dar baricada celor de la Dinamo Bacău au închis drumul către poartă. În minutul 29, Alin Radu a fost faultat în lateral dreapta. Rareș Băluță a executat direct pe poartă, dar mingea a lovit vinclul porții gazdelor și a ieșit în aut de poartă. În minutul 35, la un corner bătut de Băluță, fundașii gazdelor au respins până la marginea careului, de unde a șutat Ciucureanu, dar mingea a fost blocată de jucătorii gazdelor și a ajuns în brațele lui Staratulat.

În minutul 37 Hodorogea a centrat de pe partea stângă, în centrul careului, iar Padovei a reluat cu capul de la 11 metri, lângă bara din stânga portarului Mihai, 1-0.

În minutul 41 Marius Dima a șutat din careu, pe colțul scurt, dar Stratulat a respins în corner.

În minutul 43, Hodorogea a centrat din nou în careu, iar Padovei a trimis din nou cu capul și a trimis mingea în poarta oaspeților, 2-0.

În startul reprizei a doua tot echipa din Ianca a fost cea care s-a aflat mai mult în atac, iar în minutul 53, la o centrare a lui Crăciun, Băluță a reluat cu capul din 7 metri, pe lângă poartă. În minutul 60, la capătul unei acțiuni personale, Ciucureanu a șutat de la 18 metri, pe colțul lung, dar pe lângă poartă.

În minutul 62, la capătul unui atac rapid al gazdelor, Tofan l-a fentat pe Preda și a șutat dela 14 metri, ușor lateral dreapta, pe colțul lung, 3-0.

În minutul 65 Padovei a fost aproape de al treilea gol al său, dar șutul de la 7 metri, lateral dreapta, pe colțul scurt, dar Mihai a respins cu piciorul. Peste două minute, Ciucureanu a trecut de doi adversari și a intrat în careu, dar șutul său de la 15 metri, a fost deviat în corner de portar. Lovitura de la colț, executată pe bara a doua, a ajuns la la Băluță, care a trimis cu capul dar portarul a repins din nou în corner. De data aceasta Băluță a executat cornerul, Stratulat a respins în față, iar Preda a reluat slab, de la 7 metri, și portarul a prins mingea.

În minutul 82, o acțiune de atac a oaspeților s-a încheiat cu un șut al lui Crăciun, de la 20 de metri, însă mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 90+1, Ciucureanu a trimis o pasă în careu pentru Crăciun, rămas singur cu portarul, pe care a încercat să-l dribleze, dar a pierdut controlul mingiei și a căzut în careu, dar arbitrul nu a dictat penalty.

În minutul 90+3,Tofan a scăpat pe partea dreaptă, dar a fost ajuns din urmă de Stănciulescu și a intrat în colțul terenului cu intenția de a ține de minge, dar, surprinzător a reușit să iasă cu mingea la picior și să-i paseze la 14 metri lui Mihai Lupu, care a șutat pe colțul lung și a stabilit rezultatul final al meciului, Dinamo Bacău – Viitorul Ianca 4-0.

Viitorul Ianca: A. Mihai – L. Coteț, G. Preda, D. Popa, Stănciulescu – M. Dima (min. 83 Gorgovan), G. Chihaia – R. Băluță (min. 83 Cazacu), A. Radu (min. 46 A. Crăciun), C. Ciucureanu – M. Coman (min. 76 R. Cristea).

În etapa a VI-a din play-out, Viitorul Ianca va juca miercuri, 4 mai, de la ora 18.00, în deplasare la CS Făurei.