Viitorul Ianca – CSM Rm. Sărat 2-7 (0-4)

Înfrângere la scor pentru Viitorul Ianca în partida din etapa a 7-a a Ligii a 3-a pentru Viitorul Ianca, într-un meci jucat pe teren propriu cu CSM Rm. Sărat. După un parcurs relativ bun în primele 6 etape, în care au avut 3 victorii, dintre care una în deplasarea de la Dinamo Bacău, Viitorul Ianca a suferit o înfrângere drasnică pe teren propriu, scor 2-7 (0-4). Apărarea a fost vraiște, iar atacanții au ratat nepermis de ușor oportunitățile pe care le-au avut.

Oaspeții au tras un prim semnal de alarmă în minutul 6, când Dogaru a pătruns în careu și a șutat din lateral dreapta, pe colțul scurt, iar portarul Mihai a respins în lateral. În minutul 13, la primul corner al oaspeților, Roman a executat la prima bară, mingea a fost lovită cu capul de Tîrîlă, mingea s-a dus în sus și a căzut între mai mulți jucători, iar Marius Tigoianu a șutat din colțul careului de 6 metri, la colțul lung, 0-1.

În minutul 20 CSM Rm. Sărat și-a majorat avantajul. După ce oaspeții au avut mai multe șuturi spre poartă blocate de apărătorii echipei gazdă, Ignat i-a pasat în stânga lui Roman, acesta a șutat de la 7 metri și Mihai a respins în lateral. Tot Ionuț Roman a recuprerat și după ce l-a evitat pe Alin Sava care a încercat o alunecare, a șutat de la 5 metri la colțul lung, Mihai fiind căzut la pământ, 0-2.

În minutul 21, la o centrare de pe stânga a lui Iorga, Coman a reluat din 6 metri, dar portarul Toader a respins. Un minut mai târziu, același Iorga a centrat, dar reluarea cu capul a lui Coman a trecut pe lângă poarta oaspeților.

În minutul 36 CSM Râmnicu Sărat a marcat golul 3. La un contraatac rapid pe partea dreaptă, Dogaru a centrat în centrul careului, iar Andrei Ignat a marcat cu un șut de la 10 metri, în stânga portarului Mihai, care chiar dacă a atins mingea nu a putut evita golul.

În minutul 38 Coteț a centrat de pe dreapta, iar Bădilaș a reluat de la 10 metri, însă mingea a trecut peste poartă deviată de un fundaș al râmnicenilor. Necoară a executat lovitura de la colț, dar mingea  a trecut peste toți jucătorii aflați în careul mic și a ieșit în aut de poartă.

În minutul 40, pe un contraatac rapid, pornit de la Roman, Mihalache a scăpat pe dreapta și i-a pasat marginea careului lui Dănuț Oprea, care a trimis în poartă, nemarcat de niciun adversar, 0-4!

În minutul 42 Coteț a centrat de pe dreapta, Tîrîlă a respins până la marginea careului de unde Iorga a șutat la poartă, dar Ceaușel a respins în corner. Necoară a executat cornerul, pe bara a doua, iar lovitura de cap expediată de Dima a fost respinsă în corner de portarul toader. Dima a executat cornerul de pe partea stângă, dar oaspeții au respins și scorul la pauză a fost Viitorul Ianca – CSM Rm. Sărat 0-4!

În minutul 47 oaspeții au marcat pentru 0-5. Pe o contră mingea a ajuns la Mihalache, care lăa driblat pe Necoară, a intrat în careu și a trimis pe lângă portarul Mihai.

În minutul 53 Iorga a executat o lovitură liberă de la 20 de metru lateral stânga, direct spre poartă, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 55 Iorga a luat o acțiune pe cont propriu pe care a finalizat-o cu un șut de la 22 de metri respins în față de portarul Toader, iar Tîrîlă a degajat în corner din fața lui Coman.

În minutul 62 Băluță a centrat în careu pentru Dima, care a fost faultat de Oprea și arbitrul a dictat penalty. Lovitura de la 11 metru a fost executată de Cosmin Necoară, sub transversală, 1-5.

În minutul 69 Dima a executat un corner de pe partea stângă, iar Gabriel Preda s-a înălțat și a trimis cu capul diun 3 metri, 2-5, cu toată opoziția lui Toader care nu a reușit să respingă.

În minutul 74 De Araujo a fost faultat de Oprea la 24 de metri de poarta oaspeților. Iorga a executat peste zid, lângă bară, Toader a respins în lateral, iar Irimia a șutat de la 16 metri pe lângă poartă. Jucătorii de la Ianca au cerut un fault în careu la Dima.

În minutul 82 Dima a primit o pasă în diagonală de la Coteț, dar șutul său din careu a fost blocat de Ceaușel. În minutul 85 Dima a reșuat din 12 metri pe lângă poarta lui Toader.

În minutuș 89 pe o respingere a oaspeților, Mihalache a scăpat singur cu portarul Stroe, dar a trimis pe lângă poartă.

În minutul 90 Constantinescu a recuperat o minhe la centrul terenului și i-a pasat în stânga lui Ricardo Mihalache, care a trimis de la marginea careului pe lângă Stroe, 2-6.

În minutul 90+1 Oprea a trimis o pasă în adâncime pentru Constantinescu, care a câștigat duelul cu Bădilaș, a intrat în careu și i-a pasat în stânga lui Mihaleche, care a șutat de la 9 metri în plasa porții gazdelor, 2-7.

Viitorul Ianca: A. MIhai (Stroe) – L. Coteț, G. Preda, C. Necoară, A. Bădilaș – Cr, Irimia, de Araujo, Dima (Gorgovan), A. Sava (Băluță) – L. Iorga, M. Coman (R. Cristea)

CSM Rm. Sărat: Toader – D. Oprea, Tîrîlă, Ceaușel, Surugiu, Pașa, Ignat, Roman, Dogaru, Mihaleche, Tigoianu. Au mai intrat: Cîrjan, Constantinescu, Socol,