Viitorul Ianca învinsă în ultimele minute de Aerostar Bacău

Viitorul Ianca a pierdut și al doilea meci din acest sezon de Liga a 3-a, pe teren propriu, cu Aerostar Bacău. Echipa din Ianca a ratat un penalty la scorul de 0-0, și a pierdut cu 2-4 (1-2), cu ultimele două goluri primite în ultimele 5 minute de joc. În prima repriză echipa din Ianca a jucat chiar bine, a ratat și câteva ocazii

Viitorul Ianca putea deschide scorul în minutul 15, dar Costin Ciucureanu a ratat o lovitură de la 11 metri, bătută slab, astfel că portarul Mocanu a reușit să pareze șutul. În minutul 22, la o centrare în careu, Chihaia a respins greșit și și-a trimis mingea în propria poartă. În minutul 23 Viitorul Ianca a egalat, prin Cosmin Chivu.

În minutul 34 Aerostar a revenit la conducere după golul marcat de Filip Belciu și la pauză oaspeții au intrat în avantaj, scor 1-2.

În primul minut al reprizei a doua Costin Ciucureanu și-a răscumpărat greșeala de la penalty-ul ratat și a marcat pentru 2-2. În minutul 88 Andrei Pavel a profitat de o greșeală a apărării gazdelor și a marcat pentru 2-3. oaspeții au terminat meciul cu un om mai puțin pe teren, Belciu fiind eliminat pentru al doilea galben, dar tot ei au fost cei care au mai marcat o dată până la final, prin Cătălin Vraciu, în minutul 90+1.

Viitorul Ianca: A. Mihai – Moroianu, I. Comșa, Păvălache, Cosman, Ciucureanu, Chivu, Petrache (min. 70 R. Ciochină), G. Chihaia (min. 54 M. Iordache), R. Șoptică (min. 54 V. Ursu), M. Coman.

În etapa a III-a din seria a II-a a Ligii a 3-a, Viitorul Ianca va juca la Galați, pe stadionul Oțelul, cu nou promovata Unirea Braniștea, sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 17.00.