Viitorul Ianca pierde cu 4-1 în deplasarea de la Slobozia

Viitorul Ianca a sperat până în ultimul sfert de oră că pot obține un punct pe terenul liderului seriei a II-a din Liga a 3-a, Unirea Slobozia. Chiar dacă gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 10, în minutul 10 al reprizei a doua Ianca a egalat și a menținut rezultatul până în minutul 70. În ultimele 20 de minute ale partidei Slobozia a marcat de trei ori și s-a impus în fața celor de la Ianca cu 4-1 (1-0).

Unirea Slobozia a deschis scorul în minutul 10, la șutul de la distanță al lui Bogdan Danciu, care l-a lăsat fără replică pe portarul Constantinescu. Echipa din Ianca s-a apărat în continuare foarte bine și a închis drumul spre propria poartă, iar în atac s-au bazat pe mingii aruncate în față, la bătaie. Marius Dima a executat foarte bine o lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul Poiană a scos de sub transversală și scorul la pauză a rămas 1-0 pentru Slobozia.

În repriza a doua Viitorul Ianca a restabilit egalitatea. În minutul 55 Marius Dima a executat o lovitură liberă de la  circa 22 de metri, pe jos, și l-a păcălit pe portarul gazdelor.

După golul egalizator gazdele s-au năpustit spre careul advers și nu le-au mai permis oaspeților să controleze mai nimic la centrul terenului. În minutul 70 Adrian Moldovan a marcat cu o lovitură de cap din 5 metri, iar cinci minute mai târziu tot el a înscris pentru 3-1 cu un șut de la 12 metri de poarta lui Constantinescu. În ultimul minut al prelungirilor a mai înscris și Adrian Răduca dintr-o lovitură de pedeapsă obținută de Nicolae Hertu și Unirea Slobozia și-a asigurat o victorie confortabilă menținându-se în fotoliul de lider al seriei.

Viitorul Ianca a început meciul în formula: Constantinescu – Coteț, Preda, Postolea, Stănciulescu – Păvălache, Ndigwe, Dima, A. Radu – M. Coman, Buzatu.  Rezerve: Mitrea – Mardale, Olenic, Cazan, Mucuță, Moroșan, Cireașă.

Viitorul Ianca a coborât pe locul 7, cu 18 puncte, iar etapa viitore va juca pe teren propriu cu CS Afumați, echipă aflată pe locul secund în seria a Ii-a, cu 26 de puncte.