Viitorul Ianca și-a asigurat prezența la barajul de promovare în Liga a 3-a

Turneul play-off din Liga a 4-a se apropie de final. După etapa a VIII-a Viitorul Ianca este matematic campioană, victoria cu 1-0 în deplasarea de la Vișani asigurându-i participarea la barajul de promovare în Liga a 3-a.

Rezultatele înregistrate în etapa a VIII-a din play-off în Liga a 4-a:

Voința Vișani – Viitorul Ianca 0-1 (0-1). Unicul gol a fost marcat de Cristian Pisică în minutul 32.

Voința Vișani a jucat în următoarea formulă: Toader – Cojocaru, Cazacu, D. Andrei, Perian, Nazîru, Pungă, Mușat, Fodulu (min. 66 Barangă), M. Barbu, Androne (min. 84 Dinu)

Viitorul Ianca a jucat în formula: D. Jalbă – Bardaș, V. Ioniță, Stănciulescu, Al. Cireașă, Necoară, Ndigwe, Postolea (min. 61 D. Niculai), Cr. Pisică (min. 90+1 I. Matei), M. Dima, A. Crăciun

Viitorul Șuțești – Victoria Traian 2-7 (2-3). Pentru echipa din Șuțești a marcat Costin Grozea în minutele 37 și 45. Golurile echipei din Traian au fost marcate de: Sabin Moroșanu (6), Costel Roșu (13, 59), Alin Ciocan (18), Răzvan Păvălache (56), Alexandru Buzatu (57) și Alin Ion (72).

Pentru Viitorul Șuțești au jucat: Sîrbu – C. Grozea, Tureac, Custură, Zărnescu (min. 21 Măgăriță), M. Călin, Enache (min. 67 V. Călin), M. Vizireanu (min. 73 Ene Medeleanu), I. Huțu, I. Șerbănescu (min. 70 Fl. Șerban), D. Crangă.

Pentru Victoria Traian au jucat: Tunea – Orășanu, Zăgan, Ghețu, C. Ioniță (min. 58 Alin Ion), A. Huțu, P. Ioan, C. Roșu, G. Puia (min. 52 Păvălache), S. Moroșanu (min. 46 Al. Buzatu), A. Ciocan (min. 74 Tudorache).

Cu două etape înaintea finalului de play-off, Viitorul Ianca este lider cu 35 de puncte, urmată de Victoria Traian cu 32 de puncte. Victoria Traian mai are însă de jucat un singur meci, chiar cu Viitorul Ianca, în timp ce liderul va mai juca acasă cu Viitorul Șuțești și în deplasare cu Victoria Traian, la Tudor Vladimirescu. Astfel, cele două echipe ot fi cel mult la egalitate de puncte, dar echipa din Ianca are avantajul meciurilor directe.