Viitorul Ianca și AFC Urleasca s-au calificat în finala Cupei României

Ieri după amiază s-au jucat semifinalele Cupei României la fotbal – faza județeană, competiție organizată de AJF Brăila. Viitorul Ianca, deținătoarea trofeului anul trecut, și-a revenit după înfrângerea din etapa trecută și a învins cu 4-0 de Victoria Traian. În cealaltă semifinală, AFC Urleasca a învins cu 2-1 pe Viitorul Șuțești, chiar pe terenul acesteia.  Finala competiției, care va opune echipele Viitorul Ianca și AFC Urleasca, se va disputa miercuri, 29 mai 2019, de la ora 17.00, pe stadionul din orașul Însurăței.

Pe stadionul din comuna Tudor Vladimirescu s-a jucat derby-ul semifinalelor Cupei României, între echipele clasate pe primele două locuri în Liga a 4-a. Viitorul Ianca nu i-a iertat pe cei de la Victoria Traian, câștigând cu 4-0 (1-0), chiar dacă au avut doar trei rezerve pe foaia de joc, fără portar de rezervă. Marius Dima a deschis scorul în minutul 24 și acesta a rămas scorul până la pauză. În minutul 51 Adrian Postolea a majorat diferența, pentru ca Marius Dima să mai înscrie apoi de două ori în minutele 62 și 77.

Au evoluat formațiile:
Victoria Traian: Al. Dinu (min. 46 S. Moroșanu) – D. Orășanu (min. 52 I. Buzatu), P. Ghețu, V. Baciu, M. Păduraru, D. Tudorache, P. Ioan, A. Huțu, C. Roșu, A. Ciocan, G. Puia (min. 54 N. Păvălache)

Viitorul Ianca: D. Jalbă – F. Bardaș, C. Stănciulescu, Al. Cireașă, C. Pisică, V. Ioniță, M. Coman (min. 66 C. Necoară), V. Olenic (min. 20 M. Dima), E. Ndigwe, Ad. Postolea, D. Niculai (min. 86 I. Matei)

Celălalt meci, desfășurat la Șuțești, a opus echipele Vitorul Șuțești și AFC Urleasca. Echipa din Urleasca, revelația sezonului de primăvară, s-a impus cu 2-1 (1-0) și va juca miercurea viitoare în finală cu Viitorul Ianca. Cristi Pascu a deschis scorul în minutul 40 pentru echipa din Urleasca. În minutul 53 Liviu Boariu a marcat pentru 2-0, iar în minutul 86 Ioan Șerbănescu a redus din handicap și rezultatul final a fost 2-1 pentru echipa din Urleasca.

Au evoluat echipele:

Viitorul Șuțești: Sîrbu – Tureac, Custură, Zărnescu, Grozea, M. Vizireanu (min. 59 Măgăriță), I. Bogoș (min. 56 C. Vlad), M. Enache (min. 67 G. Călin), I. Huțu, D. Crangă (min. 82 M. Bosoi), I. Șerbănescu.

AFC Urleasca: G. Tudor – V. Dumitrana, G. Pârlog, I. Văsîi (min. 76 Pîrlițeanu), T. Lupașcu, Ad. Coman, R. Popescu, A. Gagu (min. 85 C. Ștefan), L. Boariu (min. 90+2 V. Radu), Cr. Pascu (min. 71 Ad. Spătaru), G. Costache.