Dacia Unirea Brăila a spart gheața în actualul sezon de Liga a 3-a

Sâmbătă după amiază, pe stadionul Municipal din Brăila, tânăra echipă a celor de la Dacia Unirea Brăila a obținut primul punct în actuala ediție a Ligii a 3-a, după șase înfrângeri consecutive în primele 6 etape. Brăilenii au fost la un pas de a obține chiar victoria în meciul cu Dinamo Bacău, dar au fost egalați în minutul 90+2 după ce au deschis scorul în minutul 49 cu o superbă execuție a lui Valentin Robu.

Prima ocazie de gol a aparținut celor de la Bacău, în minutul 11, când Padovei a șutat de la 8 metri, pe colțul scurt, dar Toma a reținut. Două minute mai târziu, la o acțiune ofensivă a brăilenilor, robu a combinat cu Duțu și a șutat de la 8 metri, însă a fost blocat de Ganea și apoi portarul a reținut. Peste încă un minut, Robu a șutat de la 17 metri, dar s-a dezechilibrat și a șutat prea slab ca să în învingă pe Hărăguță.

În minutul 20, după un corner de pe stânga bătut de Hodorogea, Ganea a reluat cu capul din 6 metri pe lângă poarta apărată de Toma. Un minut mai târziu, Ciumașu a pătruns în careul brăilenilor și a șutat de la 14 metri, dar Toma a respins cu piciorul. În minutul 22 Pușcașu a executat o lovitură liberă de la 18 metri, dar toma a scos în corner o minge care se ducea sub transversală. Ofensiva oaspeților a continuat și în minutul 26 Padovei a șutat de la 6 metri, pe jos, la colțul scurt, și din nou Toma a respins în corner cu piciorul. În minutul 34 Padovei a șutat de la 22 de metri, pe centru, și Toma a fost din nou la post.

În minutul 44, la o acțiune ofensivă a brăilenilor, pe partea stângă, fundașul Fodor l-a lovit cu cotul în zona feței pe Robu, dar centralul nu i-a acordat decât cartonaș galben fundașului celor de la Dinamo Bacău. Lovitura liberă a fost respinsă de fundașii oaspeților și astfel la vestiare s-a intrat la egalitate, 0-0.

După pauză, tot tinerii jucători de la Dacia Unirea Brăila au început în atac și au obținut o lovitură liberă de la 22 de metri, ușor lateral stânga. Vali Robu a executat perfect, peste zid, la colțul scurt, aproape de vinclu, făcând inutil plonjonul portarului celor de la Dinamo Bacău, 1-0.

În minutul 62, la un corner bătut de Bădilaș, Vartolomei a reluat din 7 metri pe lângă poartă, iar în minutul 65, Duțu s-a complicat în fente în careul oaspeților și a întârziat șutul până a fost deposedat.

În minutul 69 Padovei a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, pe jos, și Toma a reținut fără probleme. În minutul 70 Mocanu a șutat la poartă, Toma a ezitat să intervină și crezând că mingea iese în aut de poartă a lăsat-o să treacă pe lângă el. Mingea a lovit bara și a revenit în teren, dar oaspeții nu au profitat și Toma a blocat în cele din urmă. În minutul 73 Sentes a executat o lovitură liberă de la 35 de metri și a centrat în careu, de unde Albu a reluat cu capul peste poarta brăilenilor. În minutul 88 Albu a pătruns în careul gazdelor, dar Toma a ieșit și a reținut din picioarele atacantului de la Bacău.

În minutul 90+1 Padovei a șutat din 8 metri, dar mingea a fost deviată și a trecut peste poartă, în corner. Brăescu a executat lovitura de la colțul terenului și Vasile Padovei, lăsat nemarcat în preajma careului de 6 metri a reluat cu capul în plasa porții lui Toma, 1-1 din minutul 90+2.

În minutul 90+5 oaspeții puteau să dea lovitura, tot în urma unui corner bătut de Brăescu, iar Albu a reluat cu capul și Toma a reușit să scoată și meciul s-a terminat 1-1, un punct important pentru Dacia Unirea Brăila, care merita chiar victoria după dăruirea de care au dat dovadă tinerii jucători împinși de pe margine de antrenorul Marian Samuilă.

Dacia Uniea Brăila: Toma – Sava, Lixandrică (min. 86 Cr. Leu), Bădilaș, Simion, Buhăescu (min. 90+4 R. Balaban), Timoela, Boroșu (min. 75 Ghiță), Vartolomei, V. Robu, Al. Duțu.

Dinamo Bacău: Hărăguță – Fodor (min. 46 Dinu), Munteanu, Ganea, Sentes (min. 64 Brăescu) – Puscasu (min. 56 Ursu), Hodorogea (min. 56 Tofan), Dobre, Ciumasu (min. 46 Mocanu)- Padovei, Albu.

Dacia Unirea Brăila rămâne pe ultimul loc în seria a II-a, cu un singur punct, iar etapa viitoare va juca în deplasare, cu Aerostar Bacău, vineri, 14 octombrie, de la ora 15.00. Dinamo Bacău este pe locul 8, cu 4 puncte, iar în etapa viitoare, penultima a turului, va juca pe teren propriu cu Sporting Liești.