ANAF a rambursat TVA în cuantum de 2,78 miliarde lei, în luna iunie

ANAF a rambursat TVA în cuantum de 2,78 miliarde lei, în luna iunie
Rambursarea TVA va continua în ritm accelerat
Agenția Națională de Administrare Fiscală a rambursat în luna iunie 2,78 miliarde lei, cu un miliard de lei mai mult decât în iunie 2021, dar și peste media lunară din anul 2022 (de 1,82 miliarde lei).
Cumulat, în primele șase luni ale anului curent, s-a restituit TVA către mediul economic suma de 12,46 miliarde lei (echivalentul a cca 2,5 miliarde de euro), valoare superioară celei din perioada similară a anului 2021.
Agenția Națională de Administrare Fiscală are în vedere soluționarea deconturilor în ordine cronologică, iar rambursarea TVA va continua în ritm accelerat, astfel încât să se asigure respectarea termenului legal de 45 de zile pentru efectuarea analizelor de risc și a rambursărilor efective.
Pentru situațiile în care vor fi posibile compensări totale sau parțiale cu alte obligații fiscale declarate, dar neachitate, deconturile de TVA cu opțiune de rambursare vor fi soluționate imediat după emiterea deciziei de restituire.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










