Curtea Supremă a Statelor Unite a revocat dreptul la avort

Curtea Supremă a Statelor Unite a revocat dreptul la avort
Libertatea fiecărui stat să autorizeze sau nu avortul
Curtea Supremă a Statelor Unite a revocat vineri, hotărârea din 1973 care garanta de aproape o jumătate de secol dreptul americancelor de a avorta, dar care nu a fost acceptat niciodată de către dreapta religioasă Decizia NU FACE ILEGALĂ întreruperea sarcinii, dar lasă libertatea fiecărui stat să autorizeze sau nu avortul.
Curtea Supremă a Statelor Unite a revocat vineri - într-o răzgândire istorică - cu votul unei majorităţi a judecătorilor conservatori, hotărârea ”Roe v. Wade” din 1973, care garanta de aproape o jumătate de secol dreptul americancelor de a avorta, care nu a fost acceptat niciodată de către dreapta religioasă, relatează AFP.
Hotărâre nu face întreruperea sarcinii ilegală, dar aduce Statele Unite în aceeași situaţie în care se aflau înaintea acestei hotărâri emblematice ”Roe v. Wade”, când fecare stat era liber să autorizeze sau nu avortul.
Decizia era previzibilă. Încă din luna mai, publicaţia Politico a anunțat că a intrat în posesia unui draft al unei hotărâri majoritare redactat de judecătorul conservator Samuel Alito şi datat 10 februarie, potrivit AFP, relatează Agerpres.
Potrivit variantei preliminarii a hotărârii, decizia istorică din 1973, prin care s-a stabilit că Constituţia americană protejează dreptul femeilor la avort, a fost "complet lipsită de fundament de la început".
Citește și:
- 07:40 - LOTO - Extragere Specială 22 februarie 2026.Peste 10 milioane de euro în joc la Joker
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
- 07:21 - România rămâne sub asediul iernii. Ce drumuri sunt blocate și ce porturi rămân închise
- 07:17 - După ce viscolul a făcut prăpăd în țară, meteorologii spun că ne așteptăm la o perioadă de ploi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News




_4f88515c25_a3b9209761.webp)






