Nici o persoană din echipa medicală nu mai pleacă în concediu în această perioadă
12 mar. 2020, 22:43
Actualizat: 12 mar. 2020, 22:43

Nici o persoană din echipa medicală nu mai pleacă în concediu în această perioadă
Articol scris de Scris de Boală Cristian
Suntem într-o situație care este poate fără precedent
În condițiile evoluției alarmante a situației în ceea ce privește epidemia de coronavirus, angajații care fac parte din echipa medicală a Spitalului Județean Brăila nu mai primesc concedii decât în situații speciale, conform declarațiilor făcute de directorul medical al spitalului, Alina Neacșu.
În absența managerului unității, Delia Râșnoveanu, plecată zilele trecute la un congres pe probleme de epidemiologie în Serbia, care însă s-a anulat din cauza coronavirusului, Alina Neacșu a spus că le-a transmis tuturor șefilor de secții, de compartimente faptul că nimeni nu pleacă din spital decât pe motive bine întemeiate – deces, boală, naștere, căsătorie.
”Suntem într-o situație care este poate fără precedent. Eu, personal, în cariera mea de medic nu am mai întâlnit așa ceva. Consider că e nevoie de un efort reunit al întregii echipe.” a spus Alina Neacșu.
Echipa medicală a Spitalului Județean Brăila este formată din 33 de șefi de secții și compartimente și din 178 de doctori.
”Deci echipa medicală, în mod special șefii de secție, de compartimente, din punctul meu de vedere, nu au aprobare pentru plecare în concediu în această perioadă. Este o situație fără precedent, în care dacă nu suntem uniți, ca să putem să luptăm împreună, nu putem izbândi” a mai spus Alina Neacșu.
https://www.youtube.com/watch?v=8Sykb5EbH-Y&ab_channel=RealitateaLocala
Citește și:
- 20:32 - Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi la Linz! Când joacă Sorana Cîrstea pentru un loc în top 8
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
- 18:25 - Urmărire ca-n filme în Gorj: copil de 14 ani la volan, încurajat de tată să fugă de poliție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News











