PREMIERUL CIOLACU: PLAFONAREA CĂTRE CONSUMATORI ȘI ECONOMIE VA FI MENȚINUTĂ

PREMIERUL CIOLACU: PLAFONAREA CĂTRE CONSUMATORI ȘI ECONOMIE VA FI MENȚINUTĂ
„În acest moment se lucrează la nivel guvernamental”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat, miercuri, 15 ianuarie, că Guvernul va lua măsuri astfel încât să fie menținută plafonarea către consumatori şi economie.
Întrebat dacă măsura plafonării preţurilor la energie şi gaz s-ar putea extinde pentru o perioadă de trei sau şase luni, în actuala sa formă, Marcel Ciolacu a răspuns:
„Ce vă pot spune cu certitudine este faptul că am abordat şi datoriile care sunt în acest moment, le-am prevăzut pentru a le stinge în bugetul de stat, atât la Ministerul Energiei, cât şi la Ministerul Muncii, fiindcă ştiţi cele două componente.
Cu certitudine, Guvernul României va lua măsuri astfel încât zona de plafonare către consumatori şi către economie să fie menţinută”, a spus Marcel Ciolacu, potrivit Agerpres.
„În acest moment se lucrează la nivel guvernamental”
De asemenea, Marcel Ciolacu a declarat că măsurile au în vedere atât consumatorii vulnerabili, cât şi zona de economie.
„Şi vulnerabili şi zona de economie. Vom încerca să acoperim tot anul. Vom veni cu domnul ministru al Energiei cu toate detaliile. În acest moment se lucrează la nivel guvernamental, toţi cei trei vicepremieri, ministrul Energiei şi vom veni cu soluţii.
Să ne vină şi de la Comisie, după cum bine ştiţi, să ne spună ce nu a funcţionat şi unde sunt problemele, cât mai avem şi o decizie a CCR-ului la care aşteptăm motivarea. Nu putem lua o decizie până nu avem toată informaţia”, a afirmat Ciolacu.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:24 - Ilie Bolojan, reacție după explozia dronei din Portul Constanța: „Situație periculoasă pentru siguranța românilor”
- 17:47 - Cristi Chivu, mesaj înainte de Cupa Mondială: echipa surpriză pe care o vede periculoasă
- 17:12 - Cristian Pomohaci, încă un mandat de arestare preventivă! Este cercetat acum și pentru trafic de droguri de mare risc
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News














