Viitorului Ianca i-a scăpat victoria ”printre degete” în ultimele minute ale meciului din deplasarea de la Focșani

Sâmbătă după amiază, pe stadionul ”Milcovul” din Focșani, Viitorul Ianca a fost la un pas de a obține a patra victorie în deplasare în actualul sezon din seria a II-a a Ligii a 3-a. Jucătorii pregătiți de Adrian Baldovin au obținut doar o remiză, fiind egalați în minutul 89, dintr-un penalty. Meciul dintre ocupantele locurilor 4 și 5 din serie înaintea acestei etape, CSM Focșani – Viitorul Ianca, s-a terminat la egalitate, 1-1

În prima repriză gazdele au atacat încă din primul minut poarta apărată de Alin Mihai și la o centrare de pe dreapta a lui Juncanaru, Taciuc a trimis din 4 metri în portarul celor de la Ianca. În minutul 10 Arnăutu a executat o lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga și a șutat direct pe poartă, dar mingea a lovit transversala porții oaspeților. Două minute mai târziu Juncanaru a centrat  în careu, iar Arnăutu a reluat cu capul spre poartă, însă Mihai a respins mingea care se îndrepta spre vinclu. În minutul 15 Rogoveanu a fost faultat de Băluță la 25 de metri, perpendicular pe poarta lui Mihai. Rogoveanu a executat și a șutat puternic, dar Mihai a scos în corner, de sub transcersală.

În minutul 30 Ianca are o primă situație periculoasă la poarta lui Preda. O minge aruncată în careu de pe partea dreaptă a fost reluată cu capul de Dima, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

În minutul 40, la o acțiune prelungită de atac a gazdelor, Bejenaru a șutat puterm=nic de la marginea careului, dar mingea a lovit bara din dreapta portarului Mihai și a revenit în teren, de unde jucătorii de la Ianca au îndepărtat pericolul.

În minutul 45, la un corner de pe dreapta bătut de Băluță, acesta a centrat pe linia careului de 6 metri, portarul Preda ieșit pe centrare nu a reușit să respingă mingea, care a ajuns la Cosmin Ciucureanu, iar jucătorul Viitorului Ianca a marcat de la 4 metri, 0-1.

La vestiare Viitorul Ianca a intrat în avantaj după o repriză dominată de CSM Focșani, care au avut mai multe ocazii de a deschide scorul, în timp ce Viitorul Ianca a marcat la al doilea corner de care a beneficiat.

După pauză, tot gazdele au avut prima ocazie de gol, în minutul 49, la șutul lui Rogoveanu respins cu piciorul de Mihai. În minutul 53 Coman a avut o incursiune pe partea dreaptă și a centrat pe 6 metri, la bara a doua, dar un fundaș al gazdelor a respins în corner. Ciucureanu a executat lovitura de la colț, iar Coman a reluat de la prima bară, cu capul, însă peste poartă. În minutul 58 Rogoveanu a executat o lovitură liberă din colțul careului de 16 metri, a centrat pe bara a doua, iar Arnăutu a reluat cu capul în fața porții, însă Mihai a reținut.

În minutul 62 Băluță a șutat de la marginea careului de 16 metri, dar Preda a reținut. În minutul 77 Ciucureanu a bătut un corner de pe stânga, mingea a căzut la prima bară și a sărit la bara a doua, iar Negoiță a respins de pe linia porții. Un minut mai târziu Pasăre a pătruns pe partea dreaptă, a intrat în careu și a șutat, dar Mihai a respins cu piciorul.

În minutul 80 Viitorul Ianca a ratat cea mai mare ocazie de a marca pentru 0-2. Portarul Mihai a degajat puternic, mingea l-a depășit pe Bratu și a fost urmărită de Petrache. Portarul Preda a ieșit la limita careului de 16 metri și a boxat minge până la 25 de metri, de unde Ciucureanu a trimis spre poarta goală, dar Panaite a scos în corner de pe linia porții.

În minutul 87, o centrare în careu a fost reluată cu capul de Săpunaru, pe linia careului de șase metri, pentru Pasăre, iar Moroianu l-a ținut din spate pe jucătorul Focșaniului și arbitrul a dictat penalty. Moroianu a văzut cartonașul roșu pentru proteste. Arnăutu a executat lovitura de pedeapsă, în dreapta, și reușește să egaleze în minutul 89. Centralul a arătat cinci minute de prelungiri, în care Ianca, cu un om mai puțin, a încercat să mențină măcar rezultatul de egalitate.

CSM Focșani 2007: Preda- Juncanaru, Săpunaru, Panaite , Negoiță, Băjenaru (min 63-R. Bratu), Zaharia (min. 72-Predoiu), Taciuc (min. 72-Pasăre), Oprea (min. 46-Dumitru), Rogoveanu (min. 83-Cip. Petre), Arnăutu. Antrenor: Marius Bratu

Viitorul Ianca: Alin Mihai – M. Iordache, Moroianu, D. Popa, L. Coteț (min. 63 Ad. Postolea)- M. Dima, Ciucureanu (min. 90+3 Șoptică), Chivu (min. 76 Cheleș), Păvălache – Băluță (min. 63 R. Ciochină). M. Coman (min. 76 A. Petrache). Antrenor: Adrian Baldovin.

Viitorul Ianca a coborât pe locul 6, cu 11 puncte după 8 etape, iar în ultima etapă a turului va juca pe teren propriu cu Metalul Buzău, liderul seriei a II-a.