HANDBAL FEMININ: ROMÂNIA, ÎNVINSĂ ŞI DE BRAZILIA LA TROFEUL CARPAŢI

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de Brazilia cu scorul de 34-31 (18-17), duminică, în ultimul meci din cadrul Trofeului Carpaţi, găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, astfel că s-a clasat pe locul al patrulea.

România încheie competiţia cu o victorie (36-25 cu Macedonia de Nord) şi două eşecuri (27-36 cu Elveţia şi 31-34 cu Brazilia).

România a făcut o primă repriză destul de bună, a condus cu 4-2, 11-9 şi 14-12, dar Brazilia a marcat patru goluri la rând, intrând la pauză în avantaj, 18-17.

În partea secundă, Brazilia s-a desprins la şase goluri (26-20), tricolorele reuşind să reducă din ecart în ultimele minute.

Pentru formaţia antrenată de Florentin Pera au marcat Lorena-Gabriela Ostase 7 goluri, Bianca-Maria Bazaliu 6, Alicia-Maria Gogîrlă 5, Corina Elena Romina Lupei 3, Alisia Lorena Boiciuc 3, Oana-Doina Borş 2, Sorina Maria Grozav 1, Andreea Cristina Popa 1, Andra-Liviana Buzoianu 1, Mihaela Andreea Mihai 1, Ioana Rebeca Necula 1.

Bianca Tomina Curmenţ a apărat 3 şuturi, iar Daciana Hosu 9.

Golurile învingătoarelor au fost înscrise de Bruna De Paula 8, Mariane Fernandes 5, Micaela Rodrigues 4, Tamires Morena De Araujo Frossard (Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud) 3, Jamily Felix 3, Jessica Quintino Ribeiro (Minaur) 3, Adriana Cardoso 2, Kelly Rosa 2, Milena Menezes 2, Patricia Matieli 1, Ana Claudia Bolzan 1.

Gabriela Moreschi (CSM Bucureşti) a avut 2 intervenţii, iar Renata Lais De Arruda (Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud) a totalizat 8.

În celelalte partide de duminică, Elveţia a învins Macedonia de Nord cu 27-22, iar Slovacia a întrecut Turcia cu 36-31.

Elveţia a câştigat competiţie, cu 6 puncte (golaveraj +25), urmată de Brazilia, 6 puncte (+12), Slovacia, 4 puncte, România, 2 puncte, Macedonia de Nord, 0 puncte, Turcia, 0 puncte.

România se pregăteşte pentru Campionatul European – EHF EURO 2024, care va avea loc în perioada 28 noiembrie-15 decembrie în Austria, Ungaria şi Elveţia.

Echipa antrenată de Florentin Pera va evolua în Grupa B, alături de Cehia (pe care o va întâlni pe 29 noiembrie), Muntenegru (1 decembrie) şi Serbia (3 decembrie).