HC Dunărea Brăila câștigă la 7 goluri diferență meciul cu CSM Slatina

Duminică, 4 decembrie, de la ora 11.00, în Sala LPS din Slatina, HC Dunărea Brăila a obținut a patra victorie în această ediție a Ligii Florilor, reușind să câștige meciul cu CSM Slatina, scor 21-28 (6-12), din etapa a 8-a.

HC Dunărea Brăila a dominat clar prima repriză, chiar dacă a ratat destul de mult. Fetele de la Brăila au avut 0-5 în minutul 11, gazdele reușind să înscrie primul gol în poarta Elenei Șerban abia în minutul 13. Brăila s-a distanțat prima dată la 7 goluri, scor 1-8, în minutul 18, după un gol marcat de Gomes Da Rocha. Slatina a marcat al doilea gol abia în minutul 22, prin Rebeca Necula. Kanaval a marcat apoi pentru 2-9, iar în minutul 26 gazdele s-au apropiat la 4 goluri, scor 6-10. Până la pauză Brăila a mai marcat de două ori fără să primească gol și după primele 30 de minute scorul a fost 6-12.

Repriza a doua a început cum nu se putea mai prost pentru echipa din Brăila, CSM Slatina reușind să se apropie la un gol, scor 11-12 în minutul 33. Brăila a marcat primul gol din partea a doua a meciului în minutul 34, prin Liscevic. Diferența s-a menținut la 2-3 goluri în favoarea HC Dunărea până în minutul 40, când Schmelzer a marcat pentru 14-18, apoi Liscevic a marcat pentru 14-19. În minutul 46 Brăila s-a distanțat din nou la 7 goluri, scor 15-22, după un gol marcat de Gonzalez. Cea mai mare diferență de scor a fost de 8 goluri, înregistrată prima dată la scorul de 17-25, în minutul 52, după un gol marcat din extremă de Sazdovska. În minutul 59 Aneta Udriștioiu a marcat pentru 20-28, iar ultimul gol al meciului a fost marcat de gazde, prin Lixăndroiu.

CSM Slatina: Tymoshenkova, Nagy, Chetraru – Coman 5, Lixăndroiu 3, Cârligeanu 3, Necula 3, Olaru 3, Matea 2, Vasiliu 1, Popescu 1, Drăghici, Bogdanovici, Fulgoi, Dragomir, Lazea. Antrenor: Victorina Bora.

HC Dunărea Brăila: Șerban, Pessoa – Gomes 7, Schmelzer 5, Liscevic 3, Lavko 3, Kanaval 3, Gonzalez 2, Severin 2, Udriștoiu 1, Quintino 1, Sazdovska 1, Pisică, Balog, Araujo, Venancio. Antrenori: Costică Buceschi, Cristian Preda.

După această etapă, Dunărea Brăila ocupă locul 5 în clasamentul Ligii Florilor Mol, cel puțin până miercuri, când SCM Rm. vâlcea va juca meciul din această etapă cu CSM Tg. Jiu. Următoarul meci pentru HC Dunărea Brăila este programat în data de 11 Decembrie 2022, acasă, împotriva echipei CS Dacia Mioveni 2012.