Cinci brăileni sancționați contravențional pentru nerespectarea măsurii carantinării la domiciliu

Cinci brăileni sancționați contravențional pentru nerespectarea măsurii carantinării la domiciliu
Dosar penal pentru conducerea unui vehicul fără permis de conducere
În cursul zilei de marți, 14 decembrie 2021, polițiștii brăileni au depistat 5 bărbați care au încălcat măsurile de carantinare dispuse anterior.
Aseară, la ora 19:15, polițiști din cadrul Secției 5 Poliției Rurală Viziru l-au oprit în trafic pe un bărbat, în vârstă de 52 de ani, din comuna Tufești, în timp ce conducea un vehicul pe raza localității Viziru. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii au constatat că brăileanul are dreptul de a conduce suspendat.
Marți, 14 decembrie, la ora 22:00, polițiști din cadrul Secției 5 Poliției Rurală Viziru l-au oprit în trafic pe un tânăr, în vârstă de 28 de ani, din comuna Viziru, în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu. Neavând asupra sa documentele prevăzute de legislația în vigoare, acesta a fost sancționat contravențional cu amendă, în valoare de 870 de lei conform art. 147 din ROUG nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice.
De asemenea, polițiștii au constatat că cei doi nu au respectat măsura carantinării ce fusese dispusă anterior, fiind sancționați contravențional cu amendă, în valoare totală de 6.000 de lei, conform prevederilor Legii 55/2020.
Pe numele bărbatului de 52 de ani a fost întocmit dosar penal și se continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul sub fără permis de conducere.
În urma activităților de verificare privind modul de respectare a măsurii izolării sau carantinării la domiciliu, de către cetățeni, polițiștii au depistat în cursul zilei de ieri, pe raza județului Brăila, pe alți trei bărbați care nu au respectat măsura carantinării ce fusese dispusă anterior.
Bărbații au fost sancționați contravențional cu amendă, în valoare totală de 3.000 de lei, conform prevederilor Legii 55/2020.
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 17:23 - Scandal diplomatic: Germania îl face ipocrit pe JD Vance după acuzațiile privind alegerile din Ungaria
- 16:44 - Turcia îl omagiază pe Mircea Lucescu: moment de reculegere la toate meciurile
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News










