Picu Apostol Roman și Fănel Mihalcea numiți administratori provizorii CNAPDM SA

Picu Apostol Roman și Fănel Mihalcea numiți administratori provizorii CNAPDM SA
Numirea celor doi s-a făcut pe o perioadă de patru luni
Întrunită în ședință ordinară pe 11 ianuarie, Adunarea Generală a Acționarilor Companiei Naționale APDM SA a decis revocarea mandatelor de administrator provizoriu pentru Elena Brăcăcel și Alexandru Nistor și numirea în locul acestora a lui Picu Apostol Roman și Fănel Mihalcea. Numirea celor doi s-a făcut pe o perioadă de patru luni, cu posibilitatea prelungirii „pentru motive temeinice” până la maximum șase luni, începând cu 12 ianuarie și până la data de 11 mai 2022 inclusiv.
Adunarea Generală a Acționarilor a mai hotărât ca indemnizația fixă lunară brută a administratorilor provizorii numiți să fie de 5.040 de lei. CA-ul APDM este format din 7 administratori provizorii, dintre care unul este preşedintele consiliului.
S-a decis revocarea a doi adminsitratori provizorii din cei şapte. Este vorba despre Elena Brăcăcel (susţinută în această funcţie de PNL) care a fost înlocuită de Picu Apostol Roman (susţinut de PSD), fost viceprimar al municipiului Galaţi, şi de Alexandru Nistor (PNL) care a fost înlocuit de Fănel Mihalcea (fost prim-procuror la Brăila, în prezent pensionar). Ce doi proaspăt numiţi au un mandat de 4 luni.
Își păstrează deocamdată funcţiile de adminsitratori provizorii Gheorghe Teodor Iulian (Administrator provizoriu/Comitetul de Nominalizare și Remunerare cu mandat pentru perioada 09.11.2021-08.03.2022), Alupoaei Teodor George (Administrator provizoriu/Vicepreședinte CA/Comitetul de Audit cu mandat pentru perioada 09.11.2021-08.03.2022), Dobre Robert-Răzvan (Administrator provizoriu/Comitetul de audit cu mandat pentru perioada 05.10.2021-04.02.2022), Dragomir Daniel Ionuț (Administrator provizoriu/Comitetul de Nominalizare și Remunerare cu mandat pentru perioada 05.10.2021-04.02.2022) şi Cristovici Viorel (Administrator provizoriu/Comitetul de Nominalizare și Remunerare cu mandat pentru perioada 09.11.2021-08.03.2022).
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

