Cu doar 5 goluri marcate în repriza a doua, HC Dunărea Brăila a pierdut meciul cu CSM Rm. Vâlcea

Cu doar 5 goluri marcate în repriza a doua, HC Dunărea Brăila a pierdut meciul cu CSM Rm. Vâlcea
Elena Șerban a limitat proporțiile scorului
HC Dunărea nu se dezice de căderea în joc din ultimul sfert de oră al meciului și a pierdut și astăzi partida cu CSM Rm. Vâlcea după ce la pauză au condus cu 13-12, iar în repriza secundă au marcat doar 5 goluri. Faptul că echipa vâlceană nu s-a impus decât cu 20-18 i se datorează în primul rând portarului Elena Șerban, cea mai bună jucătoare a meciului.
Brăila a început foarte bine meciul din Polivalenta bucureșteană și a deschis scorul prin Kanaval, Vâlcea a trecut la conducere în minutul 4, dar în minutul 10 Dunărea a revenit la conducere, scor 3-4. În mai puțin de un minut Vâlcea a preluat din nou conducerea, dar din nou HC Dunărea a revenit și în minutul 16 conducea cu două golui, scor 6-8. Din minutul 17 Brăila a rămas fără Udriștioiu, care a primit cartonașul roșu pentru un fault la Florica. Chiar dacă au fost egalate la 9 în minutul 22, Brăila a preluat conducerea de fiacare dată și la pauză conducea cu un gol, scor 12-13.
După pauză Vâlcea a marcat primul gol, iar Brăila a mai condus o singură dată, scor 13-14 în minutul 35. Aflate în dublă inferioritate, HC Dunărea a primit două goluri, dar a reușit și să înscrie prin Kanaval, pentru 15-15. A urmat o perioadă de peste 8 minute fără gol marcat de echipa pregătită de Hrupec, iar jucătoarele antrenate de Florentin Pera s-au distanțat la 3 goluri, scor 18-15 în minutul 45. A urmat o perioadă de 9 minute în care echipa din Vâlcea nu a mai marcat în poarta Elenei Șerban, dar nici Brăila nu a excelat în atac marcând doar de două ori, 18-17 în minutul 49. În minutele 54 și 55 Lopez și Elghaoui au marcat pentru Vâlcea, iar ultimul gol al meciului a fost marcat de Dmitrovic în minutul 57. Astfel, CSM Rm. Vâlcea a câștigat cu 20-18 (12-13) după un ultim sfert de oră de joc cu doar 5 goluri marcate de cele două echipe.
Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Marina Dmitrovic - 8 goluri, Maryia Kanaval -4, Tamires Morena Lima de Araujo -3, Elena Dache -2 și Aneta Udriștioiu - 1 9de la 7 m).
HC Dunărea rămâne pe locul 6, cu 12 puncte, iar în etapa viitoareva juca, marți, 2 februarie, de la ora 18.30, tot la București, cu CSM București.
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 16:48 - Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4!
- 19:33 - Cristian Chivu, desemnat antrenorul sezonului în Serie A după ce a câștigat eventul cu Inter Milano
- 14:31 - Final de eră la Manchester City. Pep Guardiola pleacă după 10 ani și 20 de trofee cucerite
- 12:40 - Surprize majore în lotul Angliei pentru Mondiale. Tuchel lasă în afară nume importante și mizează pe decizii neașteptate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News














