United Galați merge mai departe în Liga Campionilor în ciouda înfrângerii în fața celor de la Benfica Lisabona

United Galați a obținut calificarea în runda de elită a futsalului european chiar dacă au pierdut ultimul meci din grupa jucată la Galați, cu Benfica Lisabona, scor 1-8 (0-5). Echipa pregătită de Florin Ignat merge în următoarea etapă a UEFA Futsal Champions League grație victoriei de joi din meciul cu Haladas, dar și în urma faptului că echipa maghiară a obținut doar o remiză, scor 4-4, în penultimul meci din grupă, cu ucrainenii de la Uragan Ivano-Frankivsk.

Meciul dintre United Galați și Benfica Lisabona a fost dominat de multipla campioană a Portugailiei, fostă câștigătoare de UEFA Futsal Champions League. United a fost o echipă relaxată, având calificarea asigurată după ce Haladas și Uragan au terminat la egalitate meciul care s-a jucat înainte. Benfica a deschis scorul după mai puțin 3 minute, după un șut din 4 metri, sub transversală. În minutul 5 portughezii au marcat prin Nunes, pentru 0-2, acesta trimițând în poartă din 3 metri o pasă venită din dreapta. În minutul 9, Cintra a marcat pentru 0-3, de pe linia semicercului de 6 metri, singur cu portarul.

În minutul 13, Ignat a pierdut o minge în jumătatea adversă de teren, când echipa sa ataca cu 5 jucători, iar Jacare a trimis în poartă cu un șut din propria jumătate de teren, 0-4. În minutul 20 lusitanii au majorat diferența, cu un gol din 9 metri, lateral dreapta, 0-5 după prima repriză.

În minutul 24 L. Rocha a marcat pentru 0-6 pe un contraatac.. În minutul 31 gălățenii au reușit să înscrie și ei, prin Octavian cireș, cu un șut de pe linia semicercului de la 9 metri, printre picioarele portarului, după o pasă excelentă primită de la Andrei Crăciun. În minutul 34 lusitanii au marcat pentru 1-7, prin Arthur, care a trimis în poartă de la un metru.. În minutul 36 Rocha a marcat pentru 1-8, care avea să fie și scorul final al partidei.

Grupa de la Galați a fost câștigată de Benfica Lisabona cu 9 puncte, maximum, pe doi s-au clasat cei de la Uragan cu 4 puncte, United a terminat pe trei cu trei puncte, în timp ce Haladas a terminat ultima cu un punct.

Tragerea la sorți a meciurilor din runda de elită va avea loc joi, 6 noiembrie. Cele 16 echipe calificate în Elite round vor fi împărțite în patru grupe de câte patru echipe.

Sursa: Realitatea de Braila