A doua victorie pentru Viitorul Ianca sub bagheta lui Viorel Tănase

În prima etapă din play-out-ul Ligii a 3-a, seria a II-a, Viitorul Ianca a câștigat meciul cu Dinamo Bacău cu scorul de 3-1, după ce la pauză oaspeții au condus cu 1-0. Este prima victorie a echipei din Ianca în acest campionat, după ce în precedentele două jocuri, din sezonul regulat, Dinamo Bacău a administrat două înfrângeri severe echipei antrenate atunci de Adrian Baldovin.

Prima situație de poartă a echipei din Ianca a fost în minutul 11, când Petrache a executat un corner de pe dreapta, pe bara a doua, dar lovitura cu capul a lui Dima, din colțul careului de 6 metri, a trecut peste poartă. În minutul 19 Băluță a încercat o pătrundere pe partea stângă, a intrat în careu, dar și-a prelungit prea mult mingea și Apostol a degajat în corner.

În minutul 21 Ianca a avut o lovitură liberă de la 30 de metri, dar Ciucureanu a trimis mult peste poartă, în copacii din afara stadionului din Plopu. În minutul 24 Petrache a driblat doi adversari, a intrat în careu și a șutat de la 13 metri, ușor lateral dreapta, dar mingea s-a dus peste poarta apărată de Anton. Ciucureanu a executat cornerul de pe partea stângă, la bara a doua, Dima a retrimis cu capul în fața porții, dar Moroianu a luftat la 3 metri de poartă.

În minutul 28, după o acțiune a lui Curpan mingea a ajuns la 16 metri la Dobre, care a șutat spre poartă, dar mingea l-a lovit în cap pe M. Dima și a ieșit în corner.

În minutul 33, la o acțiune rapidă de atac a oaspeților, pornită din propria jumătate de teren de Dobre, mingea a ajuns în partea dreaptă la Albu, care a intrat în careu și a centrat, mingea a fost deviată de Dima spre marginea careului, de unde Oblesniuc a șutat puternic aproape de vinclul din dreapta, 0-1.

În minutul 41 Ianca a avut o acțiune frumoasă de atac, Mucuță a ajuns până la marginea careului și a pasat în stânga la Ciucureanu, care a trimis în lateral pentru Băluță, dar șutul acestuia a fost blocat de Apostol și mingea a ieșit în corner. În minutul 43 Mucuță a primit o minge la 25 de metri, a pătruns în careu, dar în momentul în care a vrut să șuteze Ganea i-a suflat mingea și a trimis-o în corner.

În repriza a doua echipa antrenată de Viorel Tănase a intrat determinată să întoarcă rezultatul pentru a obține prima victorie în fața celor de la Dinamo Bacău. În minutul 49, Mucuță a trimis cu capul de la 10 metri, pe lângă poartă, după o centrare din partea dreaptă. În minutul 51 Ciucureanu a încercat o pătrundere pepartea stângă, dar a fost faultat la 18 metri. Lovitura liberă a fost executată de Marius Dima, pe colțul scurt, iar portarul Anton care a vrut să respingă n-a făcut altceva decât să își trimită mingea în propria poartă, 1-1 din minutul 52.

În minutul 63 Petrache a centrat de pe partea dreaptă, la bara a doua, iar reluarea din 4 metri a lui Băluță a fost respinsă în corner de Anton. În minutul 68 Andrei a fost faultat la 25 de metri de poarta oaspeților, ușor lateral dreapta. Ciucureanu a executat lovitura liberă, dar a trimis în zid. În minutul 73, la un contraatac rapid al celor de la Viitorul Ianca, Tofan a trimis în corner o minge care se îndrepta spre Coman, aflat în poziție ideală, la 16 metru de poartă. Lovitura de la colțul terenului a fost executată de Ciucureanu, care a centrat pe 6 metri, la bara a doua, iar Marius Coman a reluat cu capul în poarta oaspeților, 2-1 din minutul 74.

În minutul 78 Băluță a fost faultat la 22 de metri de poarta adversă. Ciucureanu a executat în zid, mingea a ajuns apoi la Dima, dar șutul acestuia a fost deviat în corner.

În minutul 85 Ciucureanu i-a pasat în stânga lui Mucuță, acesta a fentat un adversar și i-a retrimis lui Ciucureanu, la 16 metri, air acesta a înaintat 4 metri și a șutat spre colțul lung, în plasa laterală, 3-1.

În minutul 90+1 Ganea l-a faultat pe Coman la 28 de metri și a primit cartonașul roșu pentru fault în calitate de ultim apărător. Dima a executat lovitura liberă dar a trimis peste poartă și rezultatul final a rămas 3-1 pentru Viitorul Ianca.

Viitorul Ianca: Vlasie – Iordache, D. Popa, Moroianu, Ciochină – M. Dima, Chivu (min. 64 D. Andrei), Băluță (min. 90+2 Șoptică), Ciucureanu, Petrache (min. 64 M. Coman) – Mucuță (min. 88 Ad. Postolea). Antrenor: Viorel Tănase

Viitorul Ianca este pe locul 3 în play-out-ul seriei a II-a din Liga a 3-a, cu 22 de puncte, iar etapa viitoare va juca în deplasare, la Voința Limpeziș.

Sursa: Realitatea de Braila