Brăileanca Iulia Banaga a câștigat 4 medalii la Campionatul Național în sală pentru seniori și tineret

Atleții români de top au concurat vineri și sâmbătă, 5 și 6 februarie 2021, la . Competiția a avut loc în Sala „Ioan Soter” din București, se desfășoară fără spectatori. Brăileanca Iulia Banaga, legitimată acum la CSM Onești și pregătită de profesorul brăilean Daniel Nicolae Iorga, a obținut 4 medalii, una la seniori și 3 la tineret.

În proba de 60 m garduri, Iulia Nicoleta Banaga, a devenit campioană națională de tineret cu timpul de 8.49 secunde, iar la senioare, în aceeași probă a câștigat medalia de argint, fiind devansată de multipla campioană în această probă, Anamaria Nesteriuc, de la CSA Steaua București.

Atleta brăileancă a obținut medalia de bronz la 400 m plat, la tineret, cu timpul de 57.31 secunde. Tot medalia de bronz la tineret a fost câștigată cu ștafeta celor de la CSM Onești de 4×400 metri, unde a alergat în ultimul schimb. La 60 m plat s-a clasat pe locul 5 la seniori și locul 4 la tineret.

Din ștafeta de 4×400 m plat a celor de la CSM Onești a făcut parte și o altă sportivă din Brăila, Andreea Alexandra Dinu, care a alergat în schimbul 3, adjudecându-și și ea o medalie de bronz în această competiție la tineret.

Andreea Caracuda, o altă brăileancă legitimată la CSM Onești, a alergat la 60 m garduri, unde s-a clasat pe locul 6 la senioare și pe locul 5 la tineret.

În competiția de la București au mai alergat și doi sportivi de la Brăila, Bianca Elena Toader, de la LPS Brăila, și Sebastian Băjenică de la CSM Brăila, fără a urca pe podium la probele la care au concurat, 60 m garduri, respectiv săritura în lungime și 60 m garduri.