CSM Rm. Sărat – CS Făurei 3-1 (1-1)

CSM Rm. Sărat a câștigat cu 3-1 (1-1) meciul de pe teren propriu cu CS Făurei, contând pentru etapa a 16-a din seria a II-a a Ligii a 3-a. Deși au lipsit lipsit Bănel Nicoliță, Aurel Nicoliță, Ștefan Banu, Gabriel Niță, Valentin Lungoci, Andrei Pușcașu și Fineas Roată, echipa din Făurei s-a bătut până în ultimele 25 de minute ale meciului pentru a obține măcar un rezultat de egalitate în această deplasare, în fața unei echipe pe care în tur a învins-o cu 1-0.

CSM Rm. Sărat a deschis scorul în minutul 22, prin Ionuț Roman, al cărui șut a fost deviat de Alexandru Drezaliu. În minutul 28 CS Făurei a restabilit egalitatea. Mocanu a centrat în fața porții, Adrian Dunca a reluat spre poartă, dar portarul a respins în lateral. Stelian Nicoliță a recuperat și a pasat pe 6 metri pentru Marius Mocanu care a marcat cu un șut la colțul lung, lăsându-l fără replică pe portarul Mihăescu. După 45 de minute socrul a fost egal, 1-1

În minutul 69 CSM Rm. Sărat a revenit la conducere. După un corner de pe stânga, Comșa a respins pe spate, la bara a doua, de unde mingea a ajuns la Tigoianu, care a vrut să recentreze în fața porții, iar George Bîrsănel, vrând să respingă, a trimis în propria poartă, 2-1. În minutul 83 Matei Constantinescu a marcat pentru 3-1, stabilind scorul final.

CS Făurei: Goicea – Comșa, Bîrsănel, Drezaliu, Mocanu (min. 84 M. Munteanu) – Pungă, Petrescu, Ghiviciu, Șt. Dunca (min. 25 Costea), A. Dunca – S. Nicoliță.

CS Făurei rămâne pe ultimul loc în seria a II-a din Liga a 3-a, cu 5 puncte, iar etapa viitoare va juca pe teren propriu cu Avântul Valea Mărului. CSM Rm. Sărat a urcat pe locul 5, cu 27 de puncte, iar etapa viitoare va juca în deplasare, la CSM Bacău.

foto+video: facebook.com/CSMRmSarat/

Sursa: Realitatea de Buzau