Dacia Unirea Brăila a câștigat cu 2-0 meciul din Cupa României cu Pescărușul Sarighioi Junior

Dacia Unirea Brăila s-a calificat în faza a 3-a a Cupei României la fotbal după victoria cu 2-0 în meciul cu Pescărușul Sarighioi, desfășurat pe terenul echipei tulcene. Fără titularii din primele etape în linia de apărare, dar și fără Patrick Petre, echipa pregătită de Florentin Petre nu ar fi trebuit să aibă emoții cu o echipă de Liga a 4-a, care fusese învinsă pe teren de Sportul Chiscani dar care s-a calificat în această fază a competiției printr-o decizie la ”masa verde” pentru că echipa din Chiscani a folosit un jucător fără drept de joc.

Prima ocazie meciului a fost în dreptul celor de la Pescărușul, cu un șut pe poartă din afara careului, expediat de Marian Bravu.

Dacia Unirea Brăila a deschis scorul în minutul 37, după o centrare a lui Taciuc de pe partea dreaptă. Petrache a reluat cu capul spre poartă, dar portarul Gordin a respins în față, până la Alex Duțu care a trimis în poartă din interiorul careului de 16 metri.

După golul primit gazdele nu s-au pierdut, ba dimpotrivă. În minutul 43 Ciobanu a trimis un șut pe poartă, dar portarul Duță a respins în corner și prima repriză s-a încheiat cu avantaj minim pentru oaspeți. 1-0.

Partea a doua a jocului a început cu două bune ocazii ale oaspeților care puteau închide jocul imediat după reluare. În minutul 62 Bravu a ratat o imensă ocazie, când a scăpat singur cu portarul oaspeților, Duță, dar a șutat în acesta. Brăilenii au pornit apoi un contraatac la capătul căruia Taciuc a centrat de pe dreapta și Raphael Stănescu a reluat cu latul, la colțul lung, din voleu, 0-2.

Pe finalul meciului, gazde au avut două situații de poartă prin Tomescu în minutul 78 și Poștaru în minutul 83, dar șuturile acestora din careu nu au nimerit poarta apărată de Vasilică Duță.

Pescărușul Sarichioi: Gordin – Tomescu, Jecu, Hristodorof, Poștaru – Ștefăniță, Nițor, Plugaru, Nane – Ciobanu, Bravu

Dacia Unirea Brăila: Duță – Cocîrlă, Moroianu, Apostolache, Ciobanu – Petrache, Priboi, Apostol, Taciuc – Stănescu, Duțu. Rezerve: Cristian Andrei – Cătălin Stănciulescu, Mihai Șandru, Adelin Voinescu, Alexandru Pătlăgică, Narcis Ioniță, Gabriel Răducan. Antrenor: Florentin Petre

În faza următoare a Cupei României la fotbal, Dacia Unirea Brăila va întâlni pe SC Oțelul Galați, miercuri, 25 august, de la ora 17.30, pe stadionul Municipal din Brăila.