Dacia Unirea Brăila a fost învinsă în amicalul cu Sporting Liești

Sporting Liești și Dacia Unirea Brăila s-au întâlnit miercuri după amiază, de la ora 15.30, pe terenul din localitatea gălățeană, într-un meci de pregătire, încheiat cu victoria gazdelor cu scorul de 2-1 (1-0).

Gazdele au deschis scorul în prima repriză, după o greșeală în apărarea brăilenilor. La o lovitură liberă de la 20 de metri, executată pe poartă, Duță a scos de sub transversală, în față, dar nimeni de la Brăila nu a urmărit și Ionuț Chiriac a înscris. Prima repriză a aparținut celor de la Liești, brăilenii contând foarte puțin în atac, unde au avut doar trei cornere, respinse de jucătorii de la Sporting, și câteva încercări de șuturi ale lui Petrache, robu și Duță, dar fără a amenința poarta apărată de Brăneț.

În repriza a doua tot Sporting a marcat primul gol, tot în urma unei greșeli individuale a jucătorilor brăileni, care au pierdut o minge la centrul terenului, mingea a ajuns pe dreapta de unde a fost centrată în careu și Adrian Grigoraș a marcat pentru 2-0. Brăilenii au contat ceva mai mult în atac și și-au creat ocazii de gol, prin Petrache și Vali Robu, ultimul după ce în situație de unu la unu cu portarul gazdelor a trimis un lob peste acesta, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă. Dacia Unirea a reușit totuși să înscrie, după o incursiune a lui Vali Robu, care a driblat doi adversari și pe portarul Vădeanu, a trimis spre poartă, Gheorgiu a pasat apoi la Al. Duțu, care a marcat pentru 2-1.

Meciul a fost început de Sporting Liești cu formula: Brăneț – Voicu, Maftei, Sevastian, Chiriac, Munchiu, Mihu, Stan, Milea, Iordache, Călin. După pauză au mai intrat: Vădeanu, Ștefănescu, Bucevschi, Hodorogea, Grigoraș, Năstase, Ieremie, Iftimie.

Dacia Unirea Brăila: Duță – Sava, Moroianu, Mocanu, Bădilaș, Palade, Yaya, Peytrache, Robu, Vartolomei (min. 15 Gheorghiu), Al. Duțu. Pe final de meci, în ultimele 20 de minute, au mai intrat: Butunoiu, Baroșu, B. Petre, Ghiță, Cr. Leu, Lascu.

Sâmbătă, 19 februarie, echipa din Liești are programat un nou meci de verificare, pe terenul celor de la CSM Râmnicu Sărat. Dacia Unirea nu mai are programat niciun amical, sâmbătă urmând să joace un joc școală cu jucătorii proprii și cei de la echipele de juniori ale clubului.