Dacia Unirea Brăila a jucat primul amical al verii, cu ACSC Cazasu

Dacia Unirea Brăila a susținut, miercuri, prima partidă amicală după promovarea în Liga a 2-a. Adversară i-a fost ACS Comunal Cazasu, echipă din Liga a 4-a brăileană. Echipa pregătită de Florentin Petre a câștigat cu 5-2 (2-0). Partida s-a disputat la Cazasu.

Dacia Unirea a marcat primul gol abia în minutul 43, când Ioniță a marcat după o centrare de pe dreapta, venită de la Cocîrlă. În minutul 45 Al. Duțu a majorat avantajul la 2-0, din penalty. ACS Comunal Cazasu a redus din handicap în minutul 65, când Al. Cotigă a marcat din penalty. În minutele 79 și 81 Valentin Robu a marcat pentru Dacia Unirea, iar în minutul 86 Paliu a înscris pentru 5-1. În minutul 90 Pîrlițeanu a marcat golul al doilea al echipei din Cazasu, care /în repriza a doua l-a trimis în poartă pe Alexandru păun, un jucător de doar 14 ani.

Dacia Unirea Brăila în prima repriză: C. Andrei – Cocîrlă, Moroianu, Paliu, Apostolache – N. Ioniță, G. Apostol, Fl. Lungu, Robu – Al. Duțu, R. Stănescu

Dacia Unirea Brăila în repriza a doua: M. Alin – Antonio Ristea, Paliu, Cristian Botezatu, Păvălache – Sava, G. Apostol, N. Ioniță, Bădilaș – Al. Duțu, Adelin Voinescu. A lipsit Patrick Petre (accidentat).

În acest meci Florentin Petre a tesat trei jucători veniți în probe.  Antonio Ristea (20 de ani) este în pregătiri cu echipa lui Petre de la reluarea pregătirilor. El a mai jucat la fost la Petrolul, CS Mioveni 2 și Sportul Snagov a evoluat ultima dată în Liga 3, la CS Blejoi. În 2018 a lăsat Germania, unde evolua pentru echipa sub 17 ani a celor de la academia Unterrath, în Düsseldorf, pentru a juca la Petrolul, în Liga a 2-a.

Adelin Voinescu este un atacant în vârstă de 23 de ani, care a mai fost la FC Argeș, CS Mioveni, Unirea Bascov, Atletic Bradu, FC Voluntari II.

Marian Cristian Botezatu (20 de ani) vine de la FCSB, unde a debutat și la prima echipă, în 2019, într-un meci cu FC Voluntari.

Luni, 5 iulie, Dacia Unirea Brăila va pleca într-un cantonament de 10 zile la Mamaia, iar pe data de 10 iulie are programat un meci amical cu Farul Constanța.