Dacia Unirea Brăila a jucat un prim meci de verificare în cantonamentul de la munte

Dacia Unirea Brăila a jucat astăzi primul meci de verificare din cantonamentul de la Poiana Brașov, împotriva echipei din Zărnești, pregătită de fostul fotbalist Mihai Stere. Pe un teren înghețat și acoperit cu zăpadă, echipa din Zărnești a câștigat cu 4-3 (2-2).

Antrenorul echipei brăilene, Florentin Petre a declarat că este mulțumit de efortul depus de elevii săi în acest meci, pe un teren care i-a dezavantajat, fiind o echipă de posesie și care pasează mult, dar terenul nu le-a permis să facă un astfel de joc.

Primul gol al Daciei Unirea a fost marcat de Raphael Stănescu, după o combinație cu Vâlceanu și Patrick Petre, în urma căreia Stănescu a rămas singur cu portarul și a șutat pe lângă acesta. Al doilea gol al echipei pregătite de Florentin Petre a fost marcat de Paliu, tot în urma unei acțiuni colective. Golul 3 a fost înscris de Cătălin Stănciulescu, după o fază fixă la care brașovenii au respins greșit, iar fundașul brăilenilor, urcat în atac, a trimis în poartă.

În prima repriză Florentin Petre a trimis pe teren următoarea echipă: Andrei – Paliu, Arnaud, Stănciulescu, Bădilaș – Cocârlă, Apostol, Lungu, Vâlceanu – P. Petre, R. Stănescu.

În repriza a doua au jucat: A. Mihai – R. Donzelli, Moroianu, Stănciulescu (min. 70 G. Gheorghiu), R. Păvălache – V. Robu, Apostolache, Ioniță, Sava – Al. Duțu, Batchabi.

Următorul joc amical este programat miercuri, 17 februarie, împotriva celor de la Corona Brașov, după care echipa va reveni la Brăila. .

Sursa: Realitatea de Braila