Dacia Unirea Brăila învinsă pe teren propiu de U Cluj

Dacia Unirea Brăila a pierdut al doilea meci pe teren propriu în această ediție de campionat a Ligii a 2-a. Echipa lui Florentin Petre a fost învinsă de cea pregătită de Erik Linkar la scor de neprezentare, două goluri fiind primite pe erori grave în apărare.

Dacia Unirea Brăila a părut să înceapă bine meciul de pe stadionul Municipal, cu U Cluj, având primele două situații de gol ale meciului. În minutul 5 Cocîrlă a trecut de Gîț și a centrat în centrul careului. Stănescu a luftat și mingea a ajuns la 12 metri, la Apostol, dar șutul acestuia a fost deviat în corner de portarul oaspeților. În minutul 7 Șandru a șutat de la circa 10 metri lateral stânga, dar a fost blocat de Gîț, care a trimis în corner. În minutul 10 U Cluj a avut prima ocazie de gol. Dican a executat un corner de pe partea dreaptă, iar Dican a reluat cu capul din 8 metri, pe lângă poarta apărată de Andrei.

În minutul 12 U Cluj a deschis scorul. Mingea a ajuns pe stânga, la Boiciuc, care a întors la marginea careului, de unde Hora Ribeiro a șutat pe colțul scurt, mingea a lovit bara și a intrat în poartă, 0-1.

Golul primit le-a turnat plumb în ghete jucătorilor de la Brăila. Oaspeții au ieșit la joc și au controlat partida. În minutul 20 Boiciuc a șutat de la circa 22 de metri, dar peste poarta brăilenilor. În minutul 27 Cocîrlă a fost aproape să scape spre poartă, dar Gugu l-a deposedat. Brăilenii au cerut fault, dar arbitrul Băban a lăsat jocul să continue. În minutul 32 Hora Ribeiro a șutat de la 20 de metri, dar mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 35 Tescan a intrat în careu dar a fost deposedat de Pătlăgică. În minutul 36 Lungu a vrut să degajeze dar a trimis o lumânare, mingea a ajuns însă la marginea careului, la Ribeiro. Acesta a preluat cu dreptul și a șutat cu stângul de la 16 metri, în diagonală, pe jos, iar mingea a trecut puțin pe lângă bară. În minutul 42 Stănescu a șutat de la 20 metri, dar mingea a trecut peste transversala porții apărate de Gorcea.

În minutul 43 o gafă de curtea școlii a dus la marcarea golului doi pentru U Cluj. Moroianu, presat de Boiciuc, a pasat din dreapta la portarul Andrei, acesta a întârziat degajarea și nu l-a văzut pe Boiciuc care a continuat presingul, trimițând mingea drept în picioarele acestuia care a înscris din dreptul punctului de la 11 metri, în stânga portarului, lângă bară, deși Andrei a atins ușor mingea cu piciorul.

După pauză a părut din nou că Dacia Unirea Brăila vrea să revină pe tabela de marcaj. În minutul 47 Cocîrlă a finalizat o acțiune personală cu un șut de la 20 de metri, dar Gorcea a respins în lateral. În minutul 51 Cocîrlă a intrat în careul oaspeților și a pasat la 16 metri pentru Răducan, dar șutul acestuia a trecut peste poarta lui Gorcea. În minutul 56 Pătlăgică a șutat de la 23 de metri lateral dreapta, însă mingea a trecut puțin peste poartă. În minutul 59 Dican i-a pasat scurt, în dreapta, lui Gîț, care a centrat din careu, în fața porții, iar Tescan a reluat din 5 metri. Mingea a fost deviată și s-a dus peste poartă.

În minutul 67 Hora Ribeiro a pasat în careu pentru Blejdea, însă Andrei a ieșit și a respins. În minutul 70 Ispas a executat o lovitură liberă de la 24 de metri, direct pe poartă, dar Andrei a reținut fără probleme. În minutul 74 Andrei era să o comită din nou. După o pasă primită de la un coechipier, acesta nu a reușit să o degajeze și a trimis în picioarele lui Hofman, dar centrarea acestuia a fost respinsă de fundașii brăileni.

În minutul 79 Blejdea a scăpat singur spre poartă, dar și-a prelungit prea lung mingea în față. Balonul a sărit dintr-o denivelare și Blejdea nu a mai ajuns la minge, astfel că Andrei ieșit din poartă, a reținut. Un minut mai târziu Boiciuc a scăpat și el singur spre poarta lui ANdrei, dar din nou mingea a sărit și Moroianu a degajat.

În minutul 80 Balgiu a trimis o pasă în adâncime de la centrul terenului, Andrei Blejdea a scăpat spre poarta lui Andrei, a intrat în careu și a șutat de 10 metri lateral stânga, la colțul lung, 0-3!

Meciul era jucat, iar în ultimele minute ale partide nu s-a mai întâmplat nimic notabil.

Dacia Unirea Brăila: Cr. Andrei – Pătlăgică (min. 81 A. Petrache), D. Ciobanu, Moroianu, Mih. Șandru – Val. Robu (min. 57 Al. taciuc), Fl. Lungu (min. 62 A. Ioniță), G. Apostol (min. 81 Al. Duțu), Cocîrlă – Raph. Stănescu, Gab. Răducan (min. 57 A. Priboi). Antrenor: Florentin Petre

”U” Cluj: Gorcea – Gîț (min. 85 Alarcon), Gugu, D. Ispas, Mitrea (min. 88 Taub) – Tescan (min. 63 Blejdea), Dican, Balgiu (min. 85 Acolatse), Hofman (min. 68 Moraru) – Ribeiro, Boiciuc. Antrenor: Erik Lincar

Dacia Unirea Brăila este pe locul 19, cu 2 puncte după 8 etape din Liga a 2-a, avânt totuși cele mai puține puncte câștigate pe teren, deoarece Astra Giurgiu, care are – 1 punct, a câștigat 9 puncte pe teren, dar are o penalitate de 10 puncte. U Cluj a urcat pe locul 2, cu 18 puncte.