Dunărea Brăila a câștigat cu 24-19 meciul cu Dacia Mioveni

Dunărea Brăila, cu un lot fără majoritatea jucătoarelor de care gruparea brăileană se desparte la finalul acestui sezon, a reușit un meci bun cu Dacia Mioveni, echipă condamnată la participarea la barajul de menținere/promovare în Liga Florilor. Conduse de pe margine de Eugen Jelesneac, fetele de la Dunărea Brăila au câștigat clar, cu 24-19 (11-8). Dintre jucătoarele care nu vor mai rămâne la Brăila din sezonul viitor au jucat doar Elena Dache și Mădălina Zamfirescu, iar Ljubica Nenezic a intrat doar pentru două aruncări de la 7 metri. Pe foaia de joc a fost și Bojana Milic, dar aceasta nu a intrat pe teren, cum nu a intrat nici Nicoleta Safta.

Dacia Mioveni a deschis scorul în minutul 3, iar Brăila a marcat primul gol în minutul 5, prin Ștefania Epureanu. În minutul 7 tot Epureanu a marcat pentru 2-1, iar după ce Pîrvulescu a egalat la 2 în același minut, Dunărea a marcat de 3 ori și în minutul 12 conducea cu 5-2. Echipa din Mioveni a marcat următorul gol în minutul 14, iar în minutul 16 au redus handicapul la un singur gol, scor 5-4. În minutul 21 Terciu a refăcut diferența de 3 goluri, scor 9-6, diferență care s-a înregistrat și la finalul primelor 30 de minute ale meciului, scor 11-8.

Repriza a doua a început cu golul marcat de Udriștioiu, iar în minutul 35 diferența s-a mărit pentru prima dată la 5 goluri, după reușita Elenei Dache. Tot Dache a majorat prima dată diferența la 6 goluri, scor 15-10, iar Zamfirescu a fost cea care a marcat golul de 18-11, în minutul 41, când s-a înregistrat prima dată o diferență de 7 goluri, cea mai mare din acest meci. După 19-12 în minutul 43, Dacia Mioveni a marcat de 4 ori la rând și s-a apropiat la 3 goluri, scor 19-16 în minutul 47. Dunărea a revenit și în minutul 57 a refăcut avantajul de 7 goluri, scor 24-17, pentru ca scorul final să fie stabilit după ce echipa din Mioveni a mai marcat de două ori, scor 24-19, rezultat final.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Udriștioiu -6 goluri, Kanaval -6, Zamfirescu -4, Epureanu -3, Dache -3, Terciu -2, Tamires -1. Au mai jucat: Serban, Caraman, Nenezic -portari, Andreea Sandu, Iasmina Ichim, Mirabela Coteț.

După 29 de etape, HC Dunărea se află pe locul 7, cu 40 de puncte. Joi, de la ora 12.00, HC Dunărea va juca ultimul meci din acest sezon, cu SCM Gloria Buzău.